poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvalitní a pohodlné nůžky na větvě nestojí mnoho

30.3.2023

Drahé zahradnické nůžky na větve v belgickém testu nebyly kvalitnější než výrobky za nízkou cenu. Řada vzorků včetně nejdražších se opotřebovala už po 200 zářezech.

Obouruční nůžky na větve umožňují prořezávat keře a stromy s větvemi do průměru zhruba 3 cm. Nejpopulárnější typ, obdoba běžných zahradnických nůžek s obloukovými čepelemi, se na belgickém trhu prodává za velmi odlišné ceny – může stát okolo 25–30 eur, ale i třikrát více. V testu spotřebitelské organizace Test-Achats dva modely (včetně nejdražšího) nedokázaly vytvořit dobrý rovnoměrný řez na 3cm větvích, což je průměr, se kterým si podle výrobců měly poradit všechny testované výrobky.

Nejlevnější testované nůžky takové větve uřízly skvěle a zvládly dobře i 4cm průměr. Na silnější větve je však praktičtější ruční nebo motorová pila, pouze čtvrtina vzorků správně uřízla kulatinu o průměru 4 cm. Po 200 použitích na kulatinu o průměru 2–3 cm vykazovaly čepele některých modelů značné opotřebení, přitom zdaleka nešlo o nejlevnější výrobky.

Test sledoval také komfort používání zahradnických nůžek. Ty nejlepší byly pevné, ne příliš těžké a měly ergonomické gumové rukojeti pro dobrý úchop. Teleskopické modely, jejichž ramena lze roztáhnout, abyste dosáhli na vyšší větve, byly v plné délce obtížně ovladatelné.

Nejlépe si v testu vedly zahradnické nůžky za 25 eur, které překonaly výkonem a snadným použitím i ty nejdražší modely.