poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdražování výrazně změnilo spotřební chování Slováků

16.5.2023

Své nákupní návyky kvůli rostoucím cenám změnilo téměř 9 z 10 Slováků. Nakupují méně čerstvého masa a ryb, méně ovoce a zeleniny a chodí méně k zubaři. Častěji volí neznačkové zboží s motivujícím obalem. Pouze 14 % žije stejně jako dříve a nezměnilo své spotřebitelské chování, ukázal průzkum.

Agentura Fokus v březnu 2023 provedla pro slovenskou spotřebitelskou organizaci SOS průzkum, jehož cílem bylo zmapovat změny tržních zvyklostí Slováků způsobené zvyšujícími se cenami. Každý devátý respondent připustil, že nakupuje jinak než dříve. Většina (78 %) více vyhledává akční slevy, téměř dvě třetiny (63 %) se přeorientovaly na levnější značky. Skoro polovina (46 %) snížila konzumaci ryb a 41 % konzumaci masa, více než třetina (35 %) si dopřeje méně ovoce a zeleniny. Téměř polovina dotázaných – celých 45 % – obecně nakupuje méně potravin.

Slováci přehodnotili také jiné zvyky. Omezili návštěvu restaurací a barů (69 %) a nákupy oblečení (63 %), odkládají nákup elektroniky a domácích spotřebičů (49 %) a mění způsob trávení dovolené (58 %). Vysoké ceny poznamenaly také péči o vlastní zdraví. Více než čtvrtina (28 %) účastníků průzkumu odložila návštěvu lékaře nebo zubaře či koupi zdravotnických pomůcek.

Mnozí spotřebitelé mají zkušenosti s výrobky napodobujícími (obalem a propagací) velké značky nebo se zbožím privátek – přednost jim dává 35 % dotázaných. Většina respondentů věří, že napodobenina bývá levnější než originální značkové zboží, a každý čtvrtý se domnívá, že takové produkty jsou méně kvalitní, ale více než polovina nepovažuje jejich existenci za problém.

Kromě změn základních spotřebitelských návyků poukázal výzkum i na další aspekty. Slovenští spotřebitelé mají podle výsledků poměrně nízké povědomí o duševním vlastnictví a tolerují obchodní praktiky, které u kupujícího napodobeniny (lookalikes) vyvolávají dojem originálu. Zároveň se domnívají, že neznačkový produkt mívá nižší kvalitu, což nemusí být pravda, jak ukazují testy řady evropských spotřebitelských organizací.

Související články