poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak voda ovlivňuje chuť kávy

22.5.2023

Chuť kávového nápoje záleží na vybrané kávě, ale také na kvalitě vody. Ta nesmí být příliš tvrdá ani chlórovaná a má být chutná i sama o sobě.

Téměř 99 % hrnku kávy tvoří voda. Někteří milovníci kávy používají pouze balenou vodu, jiným je to jedno. Příliš chlórovaná voda z kohoutku nebo balená voda výrazné chuti, například s vysokým obsahem minerálů, mohou výrazně ovlivnit kvalitu nápoje.

Názory, která voda poskytuje dokonalou chuťovou rovnováhu, aby plně vyniklo aroma kávy, se liší. Někteří baristé dokonce míchají vodu podle vlastních preferencí. Podle americké Specialty Coffee Association je nejvhodnější zvolit vodu s nízkým obsahem minerálních látek (75–250 mg/l), který bývá u balené vody uveden na láhvi.

Někdy může být dobrou volbou také kohoutková voda, uvedla na svých internetových stránkách belgická organizace Test-Achats, pokud není moc tvrdá nebo chlórovaná, což by kávě přidalo mírnou pachuť nebo ji činilo více hořkou. V takových případech je vhodné použít filtrační konvici nebo kávovar s integrovaným vodním filtrem. Filtrování vody odstraní nepříjemnou chuť chlóru a zlepší chuť kávy, ale také brání nadměrnému usazování vodního kamene v kávovaru. Při filtrování se však snižuje množství chlóru a tím vznikají podmínky pro šíření bakterií, pokud se voda rychle nespotřebuje. Bakterie se mohou množit i v nesprávně udržovaném filtru.

Související články