poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pracovní podvody na internetových platformách Indeed, LinkedIn a WhatsApp

26.6.2023

Na internetových sítích zaměřených na hledání práce a profesionální kontakty se vyskytují podvodníci, kteří se vydávají za skutečně existující zaměstnavatele a personální společnosti a nabízející neexistující pracovní pozice, zjistila britská organizace Which?

Online platformy jako Indeed nebo LinkedIn mají za cíl lidem usnadnit hledání práce a ucházet se o ni z pohodlí domova, ale i v tomto směru se lze často setkat s podvodným jednáním. Podle organizace JobsAware, která poskytuje bezplatnou pomoc a poradenství uchazečům o zaměstnání, přichází o peníze každý pátý člověk, kterého taková nabídka osloví, a podle nedávného průzkumu jde v průměru o 3000 britských liber.

Tým Which? reagoval na nabídku práce v prokazatelně existující společnosti SJL Insurance, zveřejněnou na Indeed. Odpověď byla podepsána jménem skutečné zaměstnankyně, ale jednání rychle přešlo k požadavku o zaslání fotky osobního dokladu, selfie s datem, adresy a bankovních údajů. Vše mělo proběhnout velmi rychle včetně podpisu pracovní smlouvy. Kolegové proto vyhledali příslušnou zaměstnankyni přímo ve firmě, která o celé záležitosti nic netušila. Šlo o podvod.

Na LinkedIn se pohyboval personalista vydávající se za zástupce  firmy L´Oréal, který vyžadoval e-mailovou adresu a životopis a poté posílal odkaz na iCloud ke stažení složky, která měla obsahovat další informace, ale ve skutečnosti šlo o malware, který slouží k získání přístupu k počítači a krádeži osobních údajů. V jiných případech zájemce obdrží odkaz na pochybné internetové stránky, které v dotazníku žádají o citlivé informace.

Falešní personalisté hledají oběti také na WhatsApp. Jednou z používaných strategií je zadání pracovních úkolů, za které online získáváte jakési nikdy neproplácené provize, a některé vyžadují vložení vlastních prostředků. Zpočátku jde o malé částky, ale jakmile si podvodník získá důvěru oběti, začne požadovat stále vyšší vklady s falešným slibem větší provize. Někteří podvodníci dokonce vydávají falešné certifikáty s padělaným podpisem ředitele reálné společnosti.

Pracovní podvody mají mnoho podob a někdy může být obtížné je odhalit.Při krádeži identity si podvodník vyžádá doklad totožnosti, například občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz, a může pak údaje použít například k založení bankovních účtu nebo k žádostem o úvěr. Jindy je zájemci o práci sděleno, že si musí koupit pracovní vybavení, a dostane k tomu šek, který musí společnosti uhradit. Šek je však falešný a převedené peníze ztracené.Pyramidová schémata jsou rovněž nebezpečná – za vstup do společnosti je třeba něco zaplatit a následně prodávat produkt nebo službu, přičemž můžete získat odměnu za každého dalšího, kterého pro stejnou práci získáte.

Pracovním podvodům je třeba předcházet. Nepřijímejte práci bez formálního pohovoru. Pokud jde o pohovor na dálku, měl by probíhat prostřednictvím uznávané video platformy (Zoom, Microsoft Teams, Google Meet), kde můžete vidět tazatele a mluvit v reálném čase. Neposílejte osobní informace a nestahujte neznámé soubory. Vždy vyhledávejte spolehlivé informace o tom, s kým komunikujete. Pokud se vám internetové stránky zdají podezřelé, můžete zkontrolovat URL na Who.is, kde se dozvíte, kdy a kde byly vytvořeny – nově vytvořené stránky jsou označeny červenou vlajkou.

Pokud naletíte pracovnímu podvodu na internetu, ihned informujte příslušnou internetovou platformu, svoji banku, správce e-identity i policii. Změňte všechny svoje hesla na internetu a sledujte stav svých účtu.

Související články