poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Pojištění rizikových sportů: jak chrání vaše letní dobrodružství?

22.6.2023

Prosluněné dny lákají k podniknutí horolezeckých výprav nebo sjíždění divokých řek. Spolu s dávkou adrenalinu a radosti přinášejí tyto aktivity i spoustu rizik. Pokud se chystáte podniknout dobrodružnou výpravu, zejména do hor nebo zahraničí, je důležité zvážit možnosti a podmínky pojištění rizikových sportů.

Klasické cestovní pojištění nemusí stačit

Pojištění rizikových sportů vám může zajistit klidnější mysl během vašich letních dobrodružství. Pojišťovny nabízí celou řadu pojistných balíčků a ne vždy je jednoduché se v jejich podmínkách vyznat. „Mnoho spotřebitelů doufá, že jim na letní turistiku v horách vystačí běžné cestovní pojištění. Při řešení pojistné události pak zůstávají nepříjemně překvapeni,” upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka časopisu dTest. „V případě, že se chcete vydat mimo vyznačené turistické trasy, je nutné zvolit takové pojištění, které kryje i rizikové sporty nebo si připojit příslušné krytí ke svému stávajícímu pojištění,” dodává.

Do nížin nebo velehor? Na nadmořské výšce záleží

Při hledání pojištění je také dobré pamatovat na to, že pojišťovny někdy limitují proplácení škody u cestovního pojištění jen do určité nadmořské výšky. Typicky je krytí u běžného cestovního pojištění limitováno výškou 3500 m n. m. „Pokud jste tedy milovníci vysokohorské turistiky, doporučujeme pečlivě vybírat vhodný pojistný produkt na míru šitý vysokohorské turistice a horozolezectví,” doporučuje Eduarda Hekšová. S vhodně zvoleným připojištěním si obstaráte krytí na turistiku až do 5000 m n. m.

Částka za pátrací záchranné akce může dosáhnout astronomických výšin

Dalším aspektem, který není dobré opomenout, jsou pátrací záchranné akce. Při hledání optimálního pojištění je zapotřebí počítat i s touto položkou, neboť některé pojišťovny v základních balíčcích krytí pátracích akcí nemají. To znamená, že veškeré náklady na pátrací akci by vám byly účtovány zvlášť. V případě, že by bylo navíc nutné nasadit vrtulník, byste mohli být opravdu nepříjemně překvapeni.

Na co se dále v pojistných podmínkách zaměřit?

Pokud se chystáte na vysokohorskou turistiku, ověřte si, že zvolené pojištění kryje konkrétní aktivitu, kterou chcete v dané oblasti podnikat. Vzhledem ke zvýšenému riziku vážnějšího poranění a mnohdy náročnému terénu doporučujeme sjednat pojištění s dostatečně vysokými limity krytí.

Pojištění by mělo také obsahovat asistenční službu, která vám může ušetřit spoustu stresu s vyřizováním, obzvlášť v cizích krajinách. 

Dobré je také nezapomenout na pojištění sportovní výbavy, která je mnohdy drahou položkou. Pro sportovní vybavení pojišťovny nabízí krytí zničení i odcizení. I zde ovšem doporučujeme dát pozor na výluky z pojištění. Pojišťovny obvykle chtějí prokázání, že při odcizení musel zloděj překonat nějakou překážku (např. zámek na kole).


Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Související tiskové zprávy