poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nejlepší testovaný halloumi byl originál z Kypru

5.7.2023

Nejkvalitnější sýry typu halloumi ve švédském testu nevylučovaly vodu při tepelné přípravě, měly jemnou nedrolivou konzistenci a hladký povrch po upečený nebo smažení.

Sýr typu halloumi je oblíbený jako příloha nebo alternativa k masu, ať je pečený na grilu, nebo smažený na pánvi. Jde o původní kyperský produkt, který se tradičně vyrábí z ovčího a kozího mléka. V průmyslové výrobě se stále častěji používá kravské mléko. Halloumimá chráněné označení původu. To znamená, že pod tímto názvem lze v EU prodávat pouze zboží vyrobené na Kypru. Obdobné sýry z ostatních zemí se musí jmenovat jinak.

Švédská spotřebitelská organizace Råd & Rön testovala sedm vzorků halloumi z Kypru a sedm výrobků ze Švédska, Řecka a Bulharska, které složením, tvarem a vlastnostmi odpovídají kyperskému originálu ajsou stejně jako on určeny k tepelné úpravě.

Z testovaných sýrů byl k přípravě na pánvi nejméně vhodný sýr značky Nablus Original, ze kterého se vyloučilo takové množství tekutiny, že se pak spíše vařil, než smažil. Mnoho tekutiny vyteklo i ze sýru MinElla Grillost a sýr značky Coop se na pánev snadno lepil.

Nejlépe si při přípravě vedly Fontana Halloumi Original a Garant Halloumi, které získaly vysoké hodnocení díky snadné přípravě, pevné a jemné konzistenci a hladkému povrchu po usmažení.

V degustačním testu uspělo mnoho testovaných sýrů, ale nejlepší celkové hodnocení Best in Test obdržel originální kyperský výrobek značky Fontana, z napodobenin si nejlépe vedl sýr Ica Norrländsk. Na posledním místě se ocitl výrobek značky MinElla.

Žádný testovaný vzorek neobsahoval rezidua antibiotik, zjistila laboratoř. To znamená, že se léčiva nedostala z chovných zvířat, kterým mohla být podána, do mléka a následně do sýrů.

Související články