poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se nepředávkovat vitamínem D

6.7.2023

Vysoký příjem vitamínu D vede k předávkování, které může mít i smrtelné následky. Nabízíme vám rady belgické organizace Test- Achats, jak bezpečně dodat organismu denní dávku vitaminu D.

Vitamín D je také známý jako cholekalciferol neboli D3. Je nezbytný pro správné fungování organismu. Přispívá zpracování vápníku a v konečném důsledku k tvorbě kostní hmoty a posílení kostí. Je nezbytný pro dobrý stav zubů a podporuje imunitní systém a svaly. Stejně jako jiné vitamíny jej přijímáme ze stravy, ale hlavním zdrojem je kůže, kde se pod vlivem slunečního záření cholesterol přeměňuje na vitamín D. Vystavení rukou a obličeje přímému slunci po dobu 15–30 minut denně obvykle postačí k vytvoření denní dávky vitamínu D. Pokud přímému slunci vystavíte velké části těla, postačí i kratší doba. Nezapomínejte však na rizika přílišného opalování.

Strava dodává člověku menší množství vitamínu D, a to její živočišné složky, například tučné ryby, sýr, játra, vejce, olej z tresčích jater a v menší míře mléko. Belgické zdravotní úřady doporučují denně konzumovat 10–15 µg vitamínu D z potravin. V Belgii mají navíc výrobci másla a margarínů povinnost obohacovat tyto výrobky vitamíny A a D.

Zdravým osobám, které tráví pravidelně čas mimo uzavřené prostory, nedostatek vitamínu D nehrozí. Výjimkou jsou těhotné ženy, kojenci a malé děti, senioři ve vyšším věku a osoby se silnou pigmentací pokožky. U těch se doporučuje užívat doplňky s vitamínem D, ovšem vždy po poradě s lékařem.

Jelikož organismus snadno kumuluje vitamín D v játrech a tukových zásobách, může dojít k jeho nadbytku. Ten vede k nadměrné hladině vápníku v krvi (hyperkalcémie), ledvinovým kamenům a neurologickým poruchám. Předávkování je doprovázeno příznaky otravy, například nevolností, zvracením, průjmem, bolestmi hlavy nebo únavou. Tolerovatelný maximální příjem vitamínu D je u dospělých 50 µg/den.

Nikdy neužívejte doplňky vitaminu D bez doporučení lékaře, zejména pokud trpíte ledvinovými kameny, hyperkalcémií, srdeční chorobou, onemocněním ledvin, jater nebo trávicího traktu nebo jinými onemocněním souvisejícími s poruchami metabolismu vápníku. Dodržujte doporučené dávkování. Při koupi doplňku si všímejte obsahu vitamínu D. Belgický úřad pro léčiva a zdravotní produkty FAMHP nedávno varoval před doplňky stravy s příliš vysokou dávkou. Byl zdokumentován smrtelný případ předávkování doplňkem stravy s vitamínem D.

Související články