poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Umělá inteligence má chránit děti před nezdravými potravinami

19.7.2023

Nový nástroj světové zdravotnické organizace WHO využívající umělou inteligenci má za cíl omezit dopady marketingu nezdravých potravin a nealkoholických nápojů zaměřeného na děti a dospívající.

Nutrient Profile Model (NPM) zohledňující zvláštní sadu nutričních kritérií umožňuje klasifikaci potravinářských výrobků tak, aby šlo určit, zda jsou vhodné pro děti vzhledem ke svým účinkům na zdraví. Nástroj mohou využít osoby a instituce s rozhodovací pravomocí v oblasti stravování. Podpoří rovněž sledování reklamních strategií a pomůže snižovat tlak vyvíjený na děti a dospívající. Nový NPM byl testován 13 členskými státy WHO a upraven tak, aby odrážel pokrok ve vědě a změny v politice a potravinovém prostředí od vývoje původního modelu v roce 2015.

Prostřednictvím platformy budou moci spotřebitelé hlásit „online nebo offline reklamy nabízející produkty, které mohou mít negativní dopad na děti“. Stačí do ní nahrát snímek obalu. Nástroj bude k dispozici jen v angličtině, ale má být použitelný velmi snadno, s rychlým nahlášením a bez potřeby zadávat osobní údaje. Zpráva se může týkat nezdravých potravin i nápojů, tabákových výrobků nebo náhražek mateřského mléka pro kojence.

Záznam se může týkat reklam na sociálních sítích, aplikací pro rozvoz jídla, internetových stránek nebo billboardů, her, inzerátů všeho druhu nebo reklam v kinech. Hlásit je možné de facto jakýkoliv způsob propagace, uvedla belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Podle WHO je nezdravá strava hlavní příčinou nemocnosti a úmrtnosti v Evropě, protože má významný dopad na úroveň obezity a nadváhy a je příčinou vzniku řady nepřenosných chorob. Přes 50 % populace většiny zemí regionu trpí obezitou a třetina dětí má nadváhu nebo je obézní. Dětská obezita často přetrvává i v dospělém věku a vystavuje tak organismus riziku vzniku cukrovky, rakoviny a dalších nemocí. Jen v evropském regionu způsobí nezdravá strava každý rok více než milion úmrtí. Mnoho výrobců potravin a nápojů přitom propaguje své výrobky, které neprospívají zdraví, a cílí na nejmladší. Děti a dospívající jsou obzvláště zranitelní vůči marketingu využívajícímu jakýchkoliv prostředků, od televize přes online videohry až po sociální média. Reklamy tohoto typu jsou zaměřené na děti od 3 let, a proto je velmi důležité mít k dispozici komplexní a jasné pokyny týkající se typů potravin, které lze dětem nabízet.

WHO nedávno vytvořila rovněž tzv. model nutričního a propagačního profilu (NPPM), který využívá informace na obalech komerční dětské výživy pro kojence do 3 let k posouzení produktů. Je to první nástroj svého druhu, který se zaměřuje na kojeneckou výživu. Pomáhá při hodnocení nutričních kvalit i propagačních metod výrobců. Nástroj je dostupný online pro všechny, kteří jej chtějí využít k informacím o dětské výživě na svém trhu.

Související články