poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správný jídelníček v horkém počasí

7.8.2023

Vhodná strava, správné uskladnění potravin a pravidelný pitný režim jsou při vysokých letních teplotách velmi důležité. Nabízíme vám rady belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.

Letní horka zatěžují organismus. Lidé se více potí, mají menší hlad než obvykle nebo se cítí unavení. Je proto nutné důsledně dodržovat pitný režim a vypít za den 1,5–2 litry vody nebo jiných neslazených tekutin. Děti často nerozeznají pocit žízně a starší lidé ji necítí, proto je nutné jim pití připomínat a nabízet.

V horku jezte lehká jídla, jako jsou saláty, ovoce a studené i teplé polévky. Jezte hodně ovoce a zeleniny, které vám dodají tekutiny a vitamíny. Vyhýbejte se syrovému masu a rybám. Nepijte alkohol a omezte příjem slazených nápojů. Pokud se bez zmrzliny neobejdete, kupte si ji tam, kde prodejce po každém použití omyje dávkovací lžíci pod tekoucí vodou. Nekupujte zmrzlinu ze strojů a stánků umístěných na přímém slunci.

Čerstvé potraviny kupujte na poslední chvíli. Mražené potraviny a další produkty s krátkou trvanlivostí (ryby, maso) obstarejte při nákupu jako poslední. Používejte na jejich přepravu chladicí sáčky nebo chladicí tašku a nenechávejte je dlouho v kufru auta. Pečlivě kontrolujte datum spotřeby balených potravin. Zkontrolujte také teploty uvedené na chladících pultech (maximálně 4 °C pro mleté ​​maso a výrobky z mletého masa, maximálně 7 °C pro hotové masné výrobky a pečivo).

Doma neotevírejte moc často nebo na delší dobu ledničku ani mrazák. Použijte teploměr ke kontrole teploty uvnitř spotřebiče. Ta má být do 4 °C v nejchladnější části ledničky a max. -18 °C v mrazničce. V případě potřeby seřiďte termostat.

Zbytky jídla zchlaďte co nejdříve, protože bakterie se v teple rychle množí a jídlo se snadno zkazí. Zbytky masa, ryb, omáček nebo mléčných výrobků vyžadují zvláštní pozornost.

Většina otrav jídlem a jiných infekcí je způsobena kontaminovaným masem nebo rybami. Proto je obzvláště důležité ryby a maso důkladně tepelně upravovat, aby se zlikvidovaly patogeny, jako jsou bakterie, viry nebo paraziti. V případě potřeby použijte potravinářský teploměr ke kontrole vnitřní teploty masa nebo ryb.

Při vaření si často myjte ruce. Potraviny, které se chystáte grilovat, ponechte v lednici do poslední chvíle, stejně jako omáčky, saláty a další přílohy. Pro syrové a vařené maso používejte různé příbory a nádobí, abyste zabránili křížové kontaminaci. Zbytky rychle uložte do lednice. Když maso předem upravíte v troubě, zabráníte jeho přepalování na grilu.

Chystáte-li piknik, použijte dvě chladicí tašky – jednu na jídlo a jednu na nápoje, protože tu s nápoji budete pravděpodobně otevírat častěji. Chladicí náplně umístěte nad potraviny, protože studený vzduch se shromažďuje ve spodní části tašky. Chladicí box umístěte ve stínu. Nezapomínejte, že jeho účinnost je časově omezená.

Potravinová infekce se může projevit bolestmi hlavy nebo břicha, suchostí v ústech, průjmem, nevolností, zvracením, případně horečkou, a to několik hodin po požití kontaminovaného jídla. Nepříjemnosti spojené s otravou obvykle trvají jeden den. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc.

Související články