poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Grilovací alternativy masa

15.8.2023

Grilovat lze nejen maso, ale také alternativní výrobky nebo zeleninu. Stačí vše dobře okořenit a propéct.

Existuje řada důvodů k omezení příjmu masa. Organizace OSN pro výživu a zemědělství vypočítala, že výroba masa vyžaduje nejméně desetkrát více energie než výroba rostlinných produktů. K chovu hospodářských zvířat je třeba mnohem více zemědělské plochy než k pěstování rostlin. Využívání velkých ploch ke krmení dobytka podporuje erozi půdy. Ve snaze získat lepší úrodu z omezených zemědělských pozemků pěstitelé často používají pesticidy a herbicidy, ale také rozšiřují své území odlesňováním. Strava s velkým množstvím červeného nebo zpracovaného masa nesvědčí organismu. Zvyšuje příjem kalorií, tuků (zejména nasycených mastných kyselin), obsahuje příliš mnoho cholesterolu a zvyšuje riziko rakoviny střev.

Proto se doporučuje jíst dostatek ovoce a zeleniny, semena a luštěniny. Kombinace potravin s vyšším obsahem železa a vitamínu C, který podporuje jeho vstřebávání, je důležitá hlavně proto, že takové kombinace poskytují všechny esenciální aminokyseliny, uvedla belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Je-li vegetariánská strava dobře promyšlená a vyvážená, může způsobovat méně zdravotních problémů než masitá.

Grilovat lze i bez masa. Zelený chřest, červená paprika, lilek, cuketa, kukuřičný klas – na grilu lze připravit téměř jakoukoli zeleninu. Tvrdší druhy (mrkev, kukuřice) je lepší mírně předvařit, měkkou zeleninu, jako jsou rajčata, umístěte do hliníkové misky. Zeleninu nejprve potřete trochou olivového oleje a potřete jím i gril, aby se na něj kousky příliš nelepily. Do oleje můžete přidat trochu pepře a soli, případně provensálské bylinky. Vše lze také nakrájet na kostky, napíchat je na grilovací špejle a vytvořit si tak zeleninové špízy.

Náhražky masa svou strukturou, vzhledem a chutí připomínají maso, proto se dobře hodí ke grilování, například bezmasé hamburgery, klobásy nebo masové kuličky. Jejich složení není vždy optimální, jak ukazují spotřebitelské testy, ale nebudete-li je konzumovat příliš často, neměly by způsobit zdravotní problémy.

Brambory jsou obzvláště bohaté na živiny – obsahují například minerály (draslík a fosfor), vitamín C nebo vitamíny skupiny B. Důkladně je opláchněte, osušte, předem trochu povařte, propíchněte vidličkou, potřete trochou olivového oleje a zabalte do fólie. Umístěte je mezi grilovací uhlíky na 15 minut a nezapomeňte je pravidelně obracet. Propečenost kontrolujte špejlí.

K ochucení a vylepšení zeleniny a masových alternativ můžete používat marinády, dresinky a kořenicí směsi.

Související články