poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nutriční rozdíly mezi kravským, kozím a ovčím mlékem

23.8.2023

Složení mlék na trhu se liší, ale kravské, kozí i ovčí mléko dodají organismu dostatečné množství živin. Rozdíl je rovněž chuťový, odlišné jsou také ceny

Mléko je potravina, která se konzumuje na celém světě. Vyrábí se z něj řada produktů, jako jsou máslo, sýry nebo jogurty. Ve většině evropských zemí se slovem mléko označuje mléko kravské a předpisy Evropské unie vyžadují, aby na ostatních druzích mléka bylo uvedeno, o jaký typ se jedná. Kromě kravského je možné koupit ovčí a kozí mléko a ze všech se vyrábí čerstvé i trvanlivé, plnotučné, polotučné a odstředěné výrobky.

Mezi jednotlivými druhy mléka existují nutriční rozdíly. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo vypracovala jednoduché srovnání obsahu bílkovin, tuků, cukrů (hlavně laktózy), vápníku a cholesterolu ve 100 g mléka.

Nutriční hodnoty ve 100 g mléka

 
  kravské kozí ovčí
bílkoviny (g) 3,3 3,9 5,3
tuk (g) 3,6 4,8 6,9
cukry (g) 4,9 4,7 5,2
vápník (mg) 119 141 180
cholesterol (mg) 11 10 11

Z tabulky vyplývá, že ovčí mléko je nejbohatší na živiny – má téměř dvojnásobný obsah tuku a bílkovin a o 50 % více vápníku než kravské. Množství cukrů (laktózy) a cholesterolu je u všech tří druhů přibližně stejný. Právě pro své nutriční hodnoty  je ovčí mléko velmi vhodné pro výrobu sýrů.

Při srovnání typu obsažených mastných kyselin se ukazuje, že kozí mléko je velmi bohaté na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které ovlivňují nejen chuť mléka, ale především chuť sýrů, které se z něj vyrábějí. Odlišná je i barva – ovčí a kozí mléko je bělejší než kravské. To je nažloutlejší kvůli pigmentům (beta karotenu) v kravské stravě.

Ačkoliv je kozí a zejména ovčí mléko bohatší na živiny než kravské, všechny tři druhy poskytují organismu dostatečné množství živin – bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Některým osobám s intolerancí na bílkoviny kravského mléka nebo alergií nečiní problémy konzumace kozího mléka, záleží však na typu a stupni intolerance nebo alergie. Obecně platí, že osoby bez intolerance nebo alergie mohou konzumovat jakýkoliv druh mléka.

Cenové rozdíly jsou pro řadu spotřebitelů nejnápadnější. Jestliže italský zákazník supermarketu utratí za litr trvanlivého kravského mléka v průměru 1,20 eur a za litr čerstvého zhruba 1,70 eur, kozí mléko jej stojí 3–4 eura a u ovčího se cena pohybuje v rozmezí 4–5 eur za litr.

Související články