poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Supermarketová kola je o polovinu méně slazená než světové značky

25.8.2023

Ve slepém chuťovém testu kolových nápojů se těsně za dvě světové značky Coca-Cola a Pepsi zařadil výrobek supermarketového řetězce Aldi s polovičním obsahem cukru a výrazně nižší cenou. Proto byl označen jako nejvýhodnější koupě.

Britská spotřebitelská organizace Which? srovnala chuť osmi kolových nápojů. Do testu zařadila značky Coca-Cola, Pepsi a šest privátek. Nejvyšší hodnocení získala Pepsi Cola (70 %), kterou hodnotitelé označili jako správně perlivou, chuťově vyhovující a přiměřeně sladkou. Coca-Cola Original získala 68 % a byla nejdražším testovaným nápojem. Na paty globálně nerozšířenějším kolám ovšem šlapaly s 67 % Vive Cola obchodního řetězce Aldi, jejíž chuť hodnotitelé označili za delikátní a opravdově kolovou, a nápoj obchodů Morrisons. Oba výrobky lze koupit za poloviční cenu oproti Coca-Cole a Pepsi. Ani ostatní privátky si nevedly nejhůře, přičemž nejméně výraznou chuť měla Tesco Cola.

Chuť a tmavě hnědá barva koly původně pocházela z kolových ořechů, bez kterých se však již výroba v řadě případů obejde. Obsažený kofein dodává kole zajímavou příchuť a nádech hořkosti, zatímco karamel přináší sladké a máslovější tóny. Většina výrobců používá syntetická dochucovadla, Tesco ve složení uvádí extrakt z ječného sladu a ovocné či zeleninové koncentráty.

Stinnou stránkou kolových nápojů je velmi vysoký obsah cukru, jehož zastoupení v kolách je na druhém místě po sycené vodě. V některých nápojích je navíc třeba glukózo-fruktózový sirup. Privátní značky bývají o polovinu méně slazené než Coca-Cola nebo Pepsi, ve kterých je přes 27 g cukru na 250 ml nápoje, přičemž doporučená maximální denní dávka příjmu pro dospělé osoby je 30 g. Ve 100 ml testovaného vzorků obsahovala Pepsi  11 g cukru, Coca-Cola 10,6 g, Aldi 4,9 g, Morrisons 4,8 g, Asda 4,5 g, Lidl  4,8 g, Sainsbury's 4,8 g a Tesco 4,7 g.

Související články