poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mýty o vlivu stravy na srdce

6.9.2023

Mýty o vlivu stravy na organismus mohou být neškodné, ale také nebezpečné. Nabízíme vám odhalení tří omylů o vztahu výživy a kardiovaskulárních onemocnění, na které upozornil slovinský spotřebitelský svaz ZPS.

Jídelníček hraje nesmírně důležitou roli pro fyzické zdraví a psychickou pohodu. Vyvážená strava a dostatek pohybu snižují riziko řady chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu nebo obezita. Přestože úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění klesá, jejich počet se zvyšuje, a to především v důsledku stárnutí populace. Velký podíl na snížení úmrtnosti mají pokroky medicíny a výrazně lepší léčba. Významný vliv má také prevence a zdravý životní styl. Ačkoliv některá poškození srdce a tepen mohou být nevratná, podle výzkumů může zdravá strava (v případě nutnosti společně s léčivy) zabránit dalšímu poškození a dokonce zlepšit kardiovaskulární funkce.

Mýtus 1: Užíváte-li léky na srdce, můžete jíst, co se vám zlíbí. Léky pomáhají zvládnout některá srdeční onemocnění, ale na průběh těchto chorob má často významný vliv také složení jídelníčku. Vysoký cholesterol a krevní tlak bývají často důsledkem nezdravé, nadměrně tučné, sladké a nutričně nedostatečné stravy. Adekvátní výživa hraje klíčovou roli při zvládání takových zdravotních potíží a může pomoci v prevenci rakoviny a demence.

Mýtus 2: Vejce škodí srdci. Tento názor pramení ze skutečnosti, že vejce obsahují cholesterol. V jednom velkém vejci je 180–250 mg cholesterolu. Výzkumy ovšem potvrzují, že cholesterol ze stravy má na hladinu cholesterolu v krvi poměrně malý vliv. Tělo si většinu cholesterolu vytváří samo a pouze čtvrtina pochází z jídla. Hodnotu krevního cholesterolu tedy ovlivňují spíše další faktory, jako je nadměrný příjem nasycených tuků. Vzhledem k tomu, že vejce jsou dobrým zdrojem bílkovin, mají relativně nízkou energetickou hodnotu a obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálních látek, nelze doporučit jejich vyřazení z jídelníčku. Neměly by se však konzumovat v nadměrném množství.

Mýtus 3: Srdci nejvíce prospívá nízkotučná strava. Omezení konzumace potravin obsahujících nasycené mastné kyseliny a zejména transmastné kyseliny je sice důležité, ale nemá smysl vyřazovat ze stravy všechny tuky. Transmastné kyseliny se mohou tvořit v pokrmech, které se připravují při vysoké teplotě (nad 120 °C) a vyskytují se ve sladkostech, sušenkách, smažených a pečených pokrmech. Mají vysoký podíl na snižování cholesterolu HDL a zvyšování cholesterolu LDL a urychlují tak vznik aterosklerózy a následného zvýšení krevního tlaku, vznik kardiovaskulárních onemocnění, metabolického syndromu, cukrovky 2. typu a dalších chorob. Vyhnout se jim lze vařením a dušením na co nejnižší teplotu, zapečením až na konci přípravy, konzumací čerstvě uvařených jídel bez ohřívání a omezením smažených pokrmů v jídelníčku. Zdravé tuky, jako jsou mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny (třeba omega-3), mohou mít naopak pozitivní vliv na srdce a cévy. Nacházejí se v potravinách, jako je olivový a řepkový olej, tučné ryby, ořechy, semena nebo avokádo. Ovšem také při konzumaci zdravých tuků by měla platit zásada střídmosti. Důležitou roli pro zdraví srdce má také strava bohatá na vlákninu a antioxidanty.

Související články