poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britský zákon ukládá povinný přístup k hotovosti do určité vzdálenosti

7.9.2023

Bankám ve Spojeném království mohou podle nových pravidel hrozit pokuty, pokud nezajistí všem občanům bezplatné hotovostní služby ve vzdálenosti do 3 mil neboli přibližně 4,8 km.

Zákon vstoupil v platnost v červnu a cílí na možnost pohodlně vybírat a vkládat hotovost v blízkém okolí. V důsledku opatření bude drtivá většina obyvatel městských oblastí mít přístup k bezplatným hotovostním výběrům a vkladům do jedné míle od místa, kde žijí, a obyvatelé venkovských oblastí se k tomuto druhu služeb dostanou v okruhu tří mil od bydliště. Má-li být pobočka uzavřena, musí být náhradní řešení zavedené před ukončením její činnosti. Dodržování těchto nařízení bude sledovat a vynucovat finanční regulační úřad FCA., který má nově pravomoc pokutovat banky a stavební spořitelny. Kromě minimálních vzdáleností bude FCA hodnotit také otevírací dobu nebo potřebu osobní asistence pro dostupnost služeb.

Britská legislativa zajišťuje minimální úroveň volného přístupu k hotovosti od roku 2022 a jejím cílem je „posílit odvětví finančních služeb Spojeného království a zajistit, že bude i nadále jednat v zájmu všech občanů a komunit“. Na znění nového zákona se podílela rovněž spotřebitelská organizace Which?.

Přístup k hotovosti musí být umožněn naprosto všem. Podle odhadů největší britské sítě bankomatů (Link) spoléhá v každodenním životě na hotovost 5,4 milionu dospělých občanů země. Přesto bylo od roku 2018 ve Spojeném království zrušeno 14 400 bezplatných bankomatů, proto je v mnoha oblastech přístup k hotovosti ztížený. Analýza Which? zjistila, že téměř polovina britských bankovních poboček byla od roku 2015 uzavřena, a to rychlostí 54 poboček měsíčně.

Související články