poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kokosová mléka v testu zklamala

15.9.2023

Žádné kokosové mléko v rakouském testu nezískalo velmi dobrou známku. Problémem bylo složení i obsah škodlivých látek.

Spotřebitelská organizace VKI testovala 13 kokosových mlék a soustředila se na jejich složení a obsah škodlivin. Šlo o zboží značek Alnatura, Aroy-D, Asia, Billa, Chaokoh, Echt Bio!, EZA, Freshona, Roi Thai, S-Budget, Shan'Shi, Spar Vital a Wind Mill. Pět produktů mělo certifikaci bio. Deset vzorků se prodávalo v plechovkách, tři v nápojových kartonech. Produkty se mezi sebou značně lišily. Kokosové mléko se vyrábí z drcené dužiny kokosu a vody. Jednotlivé testované vzorky obsahovaly kokos v rozmezí 42–94 %. Rozdíly v počtu přísad byly značné. Pouze čtyři bio výrobky se skutečně skládaly jen z kokosové dužiny a vody. V některých vzorcích byla například zahušťovadla nebo emulgátory, jako je karboxymethylcelulóza (E466) nebo polysorbát 60 (E435), které zajišťují krémovou konzistenci.

Dobré hodnocení obdržel pouze  vzorek Coconut Milk Original značky Aroy-D. Osm produktů bylo hodnoceno jako uspokojivé a tři dostaly dostatečnou známku. Kokosové mléko značky Hofer Asia kvůli překročení limitu pro obsah bisfenolu A skončilo poslední. Dodavatel preventivně stáhl celou šarži, do které patřil testovaný vzorek.

Test odhalil škodlivé látky ve všech zkoumaných produktech. V každém se vyskytoval bisfenol A, kterého však bylo méně v nápojových kartonech. Některé výrobky neobsahovaly minerální oleje nebo chlorečnany. Několik bio výrobků dopadlo v testu lépe než konvenční, protože měly certifikaci fair trade, která znamená lepší životní a pracovní podmínky dělníků na plantážích a ve výrobě.

Podle výjimky udělené EU může být kokosové mléko prodáváno pod tímto názvem, přestože není živočišného původu a není získáno dojením. Jeho obsah kalorií a živin závisí na množství kokosu. Produkty v testu měly v průměru 190 kcal na 100 ml a byly poměrně tučné (19 g tuku na 100 ml). 90 % tuku v kokosovém mléku tvoří nasycené mastné kyseliny, které mohou mít negativní vliv na krevní lipidy. Proto není vhodné konzumovat kokosové mléko příliš často.

Související články