poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lilek je zdravý, ale syrový může i škodit

31.10.2023

Lilek lze připravit na mnoho způsobů, ale nakolik je bezpečné jej konzumovat syrový? Nabízíme vám odpověď belgické organizace Test-Achats.

Lilek je spolu s rajčaty a hlávkovým salátem jedním z nejméně kalorických druhů zeleniny. Většinu plodů tvoří voda (93 %). Obsahují vitamíny B a E a značné množství minerálů včetně draslíku (200 mg/100 g). Vláknina z lilku (2,5 g/100 g), pektiny a celulóza podporují činnost střev.

Syrové lilky obsahují glykoalkaloidy, jako je solanin, ale v relativně nízkém množství oproti jiné zelenině z čeledi lilkovitých, například brambory. Glykoalkaloidy jsou přírodní látky, které mohou být toxické, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. V takových případech způsobují nevolnost, zvracení, křeče v břiše a průjem. Množství solaninu ve zralém lilku je však tak nízké, že v rozumném množství většině konzumentů neškodí. Vláknina ze syrového lilku může být také obtížně stravitelná.

Některé osoby jsou na lilek citliví a jeho konzumace u nich pak vyvolává alergickou reakci. Ta bývá různě silná, od svědění kůže po závažnější gastrointestinální reakce. Při podezření na alergii se poraďte s lékařem. Vaření lilku výrazně snižuje obsah glykoalkaloidů, čímž se eliminují i rizika nežádoucích reakcí, navíc to zjemní jeho chuť. Chutné pokrmy z lilku lze připravit také na grilu nebo v troubě.

Konzumace lilku tedy prospívá zdraví, protože po tepelné úpravě je dobrý zdrojem vlákniny, vitamínu C, antioxidantů a minerálů. Pokud jste však náchylní k potravinovým alergiím, dejte si pozor na případné reakce.

Související články