poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čokoláda je mls – v rozumném množství neškodí, ale ani neprosívá zdraví

14.11.2023

Hořká čokoláda je prý dobrá pro srdce a mozek, ale na druhou stranu může obsahovat kadmium a olovo, tedy těžké kovy. Spotřebitelská organizace Test-Achats zjišťovala, jaké jsou výhody a rizika hořké čokolády.

Hořká čokoláda obsahuje stimulační látky, minerály, antioxidanty a flavonoidy, proto je často doporučována k denní konzumaci. Tabulka s nejvyšším možným obsahem kakaa prý zdravotní účinky zvyšuje. Podle Katrien Renders, nutriční odbornice Test Achats, sice zdravotní účinky čokolády nebyly vědecky prokázány, ale to neznamená, že je třeba se jí zcela vzdávat. Vědecká literatura nedává jednoznačnou odpověď na otázku, zda konzumace hořké čokolády svědčí srdci nebo mozku. Přestože to zkoumala řada studií, byly jen zřídka kvalitní a jejich výsledky jsou rozporuplné. Nelze tedy tvrdit, že konzumace hořké čokolády nebo kakaových polyfenolů snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo pomáhá udržet kognitivní mozkové funkce. Výrobci čokolády proto nesmí propagovat žádné údajné přínosy pro zdraví mozku nebo srdce a používat zdravotní tvrzení. Jediné zdravotní tvrzení povolené v EU zní: „Flavanoly v kakau pomáhají udržovat pružnost krevních cév a tím přispívají k normálnímu krevnímu oběhu.“ 

Čokoláda, a zejména hořká s vysokým obsahem kakaa, může obsahovat kadmium a olovo, které ve větších množstvích škodí zdraví. V čokoládě jsou nicméně obsaženy v bezpečném množství. Malá porce čokolády denně tedy neuškodí, ale je třeba pamatovat, že bezpečné limity jsou nižší pro děti a těhotné ženy. Těžké kovy můžete přijímat také prostřednictvím jiných potravin, jako jsou cereálie nebo káva a příjem se v těle sčítá.
Čokoláda tedy není všelék a neexistují přesvědčivé důkazy o jejích kladných účincích na zdraví. Pokud přesto chcete mlsat, vybírejte čokoládu s co nejnižším obsahem cukru. V tomto ohledu je hořká čokoláda vhodnější než mléčná čokoláda nebo čokoláda, a to i podle obsahu kalorií.

Související články