poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nemáte cukrovku? Vyhněte se umělým sladidlům, nijak vám nepomohou

16.11.2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby nediabetici nekonzumovali umělá sladidla, a to ani za účelem snížení tělesné hmotnosti či omezení rizik vzniku nepřenosných nemocí.

Umělá sladidla podle WHO nepomáhají udržet zdravou tělesnou hmotnost. Analýza řady studií ukázala, že náhražky cukru nijak nepřispívají ke snižování tukové hmoty u dospělých ani u dětí. Ve skutečnosti osoby, které často konzumují umělá sladidla, jedí celkově více a mají větší chuť na sladké, protože sladidla ji udržují.

Belgická organizace Test-Achats připomněla, že umělá sladidla mohou mít negativní účinky na organismus. Dlouhodobé užívání nekalorických sladidel (acesulfam K, aspartam, cukralóza, sacharin, stévie) může nepříznivě ovlivnit zdraví. Dospělým nediabetikům se proto doporučuje omezit nebo dokonce přestat konzumovat sladidla. Z dlouhodobého hlediska mohou umělá sladidla zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu či kardiovaskulárních onemocnění a rozhodně před nimi nechrání. Vědci zjistili, že konzumenti velkých množství sladidel, zejména aspartamu a acesulfamu K, měli větší sklon k rozvinutí rakoviny nezávisle na jejím typu.

Umělá sladidla mohou narušovat střevní mikroflóru. Změny v mikrobiomu jsou ovšem spojovány s obezitou a diabetem 2. typu. Sladidla jsou proto zmiňována v souvislosti s metabolickým syndromem a intolerancí glukózy.

Optimální je vyhýbat se všem sladidlům včetně umělých. Belgická analýza z roku 2022 ukázala, že cukry a sladidla jsou všudypřítomné – například i v kečupu, nápojích pro sportovce, light výrobcích nebo chipsech, ve slaných potravinách a v produktech, které jsou propagovány jako zdraví prospěšné. Často je obtížné sladidla nebo cukry odhalit a na obalech nejsou vždy jasně uvedené.

Optimální je postupně si zvykat na jiné chutě a vyřadit z jídelníčku přeslazené potraviny. I u dětí lze denně snižovat množství cukru a jeho náhražek. Pestrá a vyvážená strava a provozování sportovních aktivit jsou základy zdravého vyrůstání.

Související články