poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětem stačí doplňky s vitamínem D, jiné jsou zbytečné

21.11.2023

Rodiče se často obávají, že jejich dětem mohou chybět vitamíny nebo živiny. To zvyšuje prodej multivitamínových doplňků stravy pro děti. Ty je ovšem většinou nepotřebují, upozornila organizace Test-Achats.

Dostatečným zdrojem vitamínů a živin pro zdravý dětský organismus je pestrá a vyvážená strava. Pouze obsah vitamínu D v potravinách je poměrně nízký. Nejvíce se vitamín D vyskytuje v tučných rybách a tucích a k jeho tvorbě v těle přispívá sluneční UV-B záření. Pokud se dítě pravidelně pohybuje na slunci, pokryje to potřebu jeho organismu bez doplňků. Čtvrt hodiny zdravého slunění denně většině lidí postačí k vytvoření dostatečné zásoby vitamínu D. V zimě je dodržování tohoto pravidla náročnější. Použití ochranného oblečení nebo opalovacích přípravků v teplých měsících roku je sice nezbytné, zároveň ale také omezuje přirozenou syntézu vitamínu D v těle. Proto mohou doplňky s vitamínem D být pro děti užitečné. Belgická organizace Kind & Gezin doporučuje užívat je až do 6 let, protože vitamín D zlepšuje vstřebávání vápníku z potravy a je nezbytný pro růst, zdraví kostí a zubů.

I kojenci dostávají doplňky s vitamínem D, obvykle v podobě kapek, protože ho v mateřském mléce a kojenecké výživě není dost pro správný vývoj a u miminek se pobyt na přímém slunci nedoporučuje. Obecně je třeba u kojenců, batolat a předškolních dětí vybírat snadné formy podání vitamínu D. Mohou to být kapky, sirup, sprej, rozpustné tablety, žvýkací tablety. Předností kapek je lepší absorpce díky oleji, ve kterém je vitamín D rozpuštěný. Tablety by se měly používat po jídle.

Související články