poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou placené nákupní tašky skutečně ekologické?

19.12.2023

Plastové, papírové i bavlněné tašky musí být opakovaně použity a správně likvidovány, aby bylo možné tvrdit, že jsou ekologickou volbou. Ani prodejci, kteří je přijímají po roztrhání zpět, nezaručují jejich recyklaci.

Podle spotřebitelské organizace Which? velké britské potravinové řetězce zvýšily v posledních dvou letech poplatky za igelitky až o 50 %. V období 2022–2023 prodaly 133 milionů jednorázových plastových tašek, což je o 99 % méně než před zavedením poplatků v letech 2016–17 (1,33 miliard). Tím však dobré zprávy končí. Jednorázové plastové sáčky jsou noční můrou pro životní prostředí, protože jejichž rozklad na skládce trvá desetiletí. Roztrhanou tašku k opakovanému použití v řadě supermarketů sice zdarma vymění, ale většina britských supermarketů přijímá k recyklaci všechny druhy měkkých plastů a nelze zjistit, jakou část z toho tvoří tašky. Pokud se zákazníci rozhodnou použít je jiným způsobem, mohou nákupní tašky snadno skončit na skládce. Recyklace měkkých plastů může být ošemetná, zvláště při kontaminaci potravinovým odpadem, i proto nejsou některé tašky recyklovány vůbec.

Ne každý supermarket nebo řetězec věnuje zisky z prodeje tašek projektům na ochranu přírody. Například Tesco je zahrnuje do běžných příjmů, Asda také. Oba řetězce ovšem podporují řadu komunitních projektů, stejně jako jiné supermarkety, které z prodeje plastových tašek financují charitativní iniciativy, ačkoliv ne všechny souvisí s udržitelností.

Při výběru tašky je nejdůležitější myslet na to, jak často ji budete znovu používat – čím více, tím lépe pro planetu. Podle organizace Life Cycle Initiative (LCI) z roku 2020 počet použití přímo ovlivňuje dopady tašky na životní prostředí. Papír je považován za recyklovatelnější než plast, ale papírové nákupní tašky bývají méně odolné než plastové a jejich vliv na klima se může značně lišit v závislosti na výrobních nebo přepravních faktorech. Kompostovatelné a biologicky rozložitelné sáčky a tašky sice vypadají jako dobrá volba, jsou ale tenčí a slabší, opakované použití je tedy méně pravděpodobné. Nejpevnější bývají látkové tašky, ale aby byly šetrné k prostředí a měly nižší dopad na životní prostředí než jednorázové igelitky, musí se použít nejméně 50–150krát (podle materiálu, výroby apod.).

O ekologických dopadech jednotlivých druhů nákupních tašek jsme vás informovali například zde

Související články