poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bylinky nejsou spolehlivý pomocník proti stresu a úzkostem

17.1.2024

Jsou bylinné přípravky účinné při snižování stresu a úzkosti? Vědeckých důkazů je málo a často existují levnější řešení. Nabízíme vám základní informace o rostlinách s předpokládanými uklidňujícími účinky od organizace Test-Achats.

Podle některých studií může vdechování levandulové vůně snižovat stres i úzkost. Výsledky výzkumů jsou však obecně rozporuplné a nelze jednoznačně tvrdit, že levandulové aroma je účinné při úzkostných stavech. Menší studie kapslí s levandulovým olejem (80 mg) naznačuje, že vnitřní užití oleje může být účinnější než placebo.

Mezi nejčastější vedlejší účinky při perorálním užívání levandule patří říhání, může dojít také k bolestem žaludku nebo střev či k alergickým projevům. Vzhledem k nedostatku klinických údajů se nedoporučuje kombinovat levandulové kapsle s jinými anxiolytiky nebo s alkoholem. Měly by se jim vyhnout těhotné nebo kojící ženy kvůli absenci spolehlivých údajů o účincích. U doplňků stravy s obsahem levandule je nutné věnovat pozornost také dalším složkám a jejich vlastnostem.

Účinek mučenky na psychický stav zkoumalo velmi málo studií. Některé ji považují za vhodný prostředek pro snížení nespecifické úzkosti nebo před zubní či chirurgickou operací, ale konkrétních důkazů je málo. Při požití většího množství mučenky může dojít k točení hlavy, ale podle studie amerického centra NCCIH je denní dávka suchého alkoholového výtažku do 800 g relativně bezpečná. Léky na bázi mučenky nelze doporučit dětem do 12 let, těhotným a kojícím ženám. Doplňky stravy na bázi mučenky bývají poměrně nákladné, zejména s ohledem na neprokázaný účinek.

Kozlík lékařský patří mezi rostliny považované za spolehlivý uklidňující prostředek, ale nejnovější výzkumy neprokázaly jejich účinnost na stres nebo úzkosti při srovnání s placebem. Může ovšem pomáhat proti nespavosti, protože má pravděpodobně opačný účinek než kofein. Při krátkodobém užívání je bezpečný, ale nebyly zkoumány jeho účinky při dlouhodobé léčbě. Evropská léková agentura hovoří o možných gastrointestinálních příznacích. Výrobky na bázi kozlíku by neměly bez lékařského doporučení užívat děti do 12 let. Nejistota panuje také ohledně užívání v těhotenství nebo při kojení.

Produkty na bázi rozchodnice neboli rhodioly jsou nabízeny jako prostředek ke snížení stresu a úzkosti. V tomto ohledu však zatím proběhly pouze předběžné výzkumy a nelze hovořit o prokázaných účincích. Vzhledem k nedostatku údajů o účinnosti a bezpečnosti Belgické farmakoterapeutické informační centrum nedoporučuje rhodiolu ke zmírnění stresu a úzkostem.

Nejsou zatím známy vedlejší účinky rozchodnice růžové. Neměly by ji užívat osoby mladší 18 let a užívání bez lékařského dohledu nesmí trvat déle než dva týdny. Jelikož není dost relevantních vědeckých údajů, musí se jí vyhnout těhotné nebo kojící ženy, ale také osoby trpící selháním ledvin a jater.

Ani důkazy o vlivu heřmánku, šafránu, třezalky, citronové trávy, meduňky, šišáku nebo hlohu ve zmíněných případech nejsou spolehlivé. Účinnost bylinek proti stresu a úzkostem tedy není jednoznačně prokázána. Nebyly prozkoumány ani případné vedlejší účinky dlouhodobé bylinné léčby. Na místě je tedy opatrnost.

Existují účinnější a levnější způsoby, jak snížit stres nebo úzkost. Hýbejte se. Věnujte se aktivitám, které vás baví a pomáhají vám odpočívat. Hledejte podporu u svého okolí. Snažte se identifikovat myšlenky, které vám způsobují stres a úzkost. Dostatečně spěte. Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu. Dělejte pravidelně relaxační cvičení, zejména dechová. Neváhejte se obrátit na psychologa nebo se poraďte se svým praktickým lékařem.

Související články