poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vhodná strava rakovinu nevyloučí, ale pomáhá v prevenci

18.1.2024

Podle zpráv v médiích a na internetu mohou některé potraviny bránit organismus před rakovinou. Co je na tom pravdy, ověřila rakouská spotřebitelská organizace VKI na základě zjištění amerického Institutu pro výzkum rakoviny (AICR).

Vysloveně protirakovinová potravina, tj. potravina, která by eliminovala riziko onemocnění rakovinou sama o sobě, neexistuje. Strava založená převážně na rostlinných surovinách však tuto moc má. Doporučuje se proto konzumovat celozrnné produkty, zeleninu, ovoce a luštěniny, které jsou bohaté na vlákninu, živiny a sekundární rostlinné látky. Důležitá je také pravidelná fyzická aktivita, omezení cukru v jídelníčku a vynechání pokrmů rychlého občerstvení.

Podle vědců z AICR konzumace sójových produktů, jako jsou tofu nebo edamame, může být účinným doplněním léčby rakoviny prsu a navíc pomáhá snížit riziko recidivy. Fytochemikálie v kávě jsou podle nich vhodné pro snížení rizika vzniku rakoviny endometria a jater. Fazole a čočka obsahují vlákninu, odolný škrob a fenolické sloučeniny, které podporují růst důležitých střevních bakterií. Velmi dobře jsou prozkoumány účinky vlašských ořechů –  obsahují ellagitaniny, melatonin a gama-tokoferol, které pomáhají organismu oslabit některé rakovinotvorné procesy. Sekundární rostlinné látky a živiny v bobulovitých plodech prokazují v laboratorních podmínkách potenciálně protirakovinové účinky. Například konzumace borůvek může zvýšit antioxidační aktivitu v krvi, což by mohlo chránit DNA před poškozením. Z citrusů získává organismus fytochemikálie a vitamíny, které mají také antioxidační účinky a karotenoidy v listové zelenině rovněž působí jako antioxidanty a posilují obranyschopnost organismu.

Některé poznatky naznačují, že černý nebo zelený čaj mohou zmírnit riziko rakoviny močového měchýře. Glukosinoláty v brokolici a květáku mohou pomáhat při ochraně před vypuknutím a vývojem některých druhů rakoviny. Celozrnné výrobky jsou bohaté na vlákninu, která je důležitá v prevenci rakoviny tlustého střeva a chrání organismus před volnými radikály.

Existuje tedy protirakovinová dieta? U žádné diety nebyl jednoznačně prokázán protirakovinový účinek, ale některé mohou podporovat imunitu a s ohledem na složení jídelníčku působit proti vývoji vážných nemocí. Vliv flexitariánského stravování na riziko rakoviny zatím nikdo nezkoumal. V zásadě však strava bohatá na vlákninu s velkým množstvím celozrnných výrobků, neškrobové zeleniny a ovoce může být vhodnou prevencí. Závěry dlouhodobých pozorovacích studií ukazují, že vegetariánská a veganská strava a strava, která jednou týdně obsahuje maso nebo ryby, má za následek nižší počet onemocnění rakovinou. Velká americká studie také zjistila, že vegetariánské stravování zahrnující mléčné výrobky a vejce je spojeno s nižším rizikem rakoviny trávicího traktu oproti nevegetariánské stravě.

Rostoucí počet výzkumů ukazuje, že středomořská strava, založena na zdravějších tucích, větším množství vlákniny a celkově nižším množství kalorií, snižuje riziko rakoviny oproti dietě, která obsahuje více masa, rafinovaných obilovin a sladkostí.

Související články