poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se vyhnout škodlivým chemikáliím PFAS

23.1.2024

PFAS jsou skoro všudypřítomné chemikálie, které ve vyšším množství škodí zdraví, proto je třeba se jim vyhýbat. Nabízíme vám rady belgické spotřebitelské organizace Test-Achats, jak na to.

PFAS je zkratka pro perfluorované a polyfluorované látky. Jde o uměle vyrobené chemické sloučeniny s řadou užitečných vlastností, například vodoodpudivostí nebo hydrofobním účinkem. Proto se používají v četných výrobcích denní potřeby, jako jsou nepřilnavé pánve, boty a kosmetika, ale vyskytují se také v hasicích pěnách, bateriích nebo solárních panelech. PFAS jsou však prakticky nerozložitelné v životním prostředí a mohou se hromadit v těle a ohrozit zdraví. Vědecké studie ukazují, že chronická expozice PFAS může ovlivnit hladiny hormonů, reprodukci a vývoj organismu, stejně jako játra, plíce nebo imunitní odpověď na vakcíny. Účinky se odvíjejí od typu PFAS, intenzitě a délce expozice, ale také záleží na individuální citlivosti. Děti, dospívající, staří lidé, těhotné nebo kojící ženy a osoby se sníženou imunitou bývají zranitelnější. Vystavení PFAS lze omezit několika jednoduchými kroky.

Dbejte na pestrou stravu. Nejezte příliš mnoho ryb a měkkýšů, protože se v nich nejčastěji vyskytují PFAS v nejvyšších koncentracích. PFAS mohou být také ve vejcích, červeném a drůbežím mase. Pomoct může konzumace ekologicky pěstovaných potravin.

Vyhněte se fastfoodům, jídlu s donáškou a nápojům v kartonových obalech. Používané kartonové a papírové obaly obsahují PFAS, aby byly vodotěsné. Nejezte z papírového nádobí a potraviny skladujte nejlépe ve skleněných či nerezových nádobách.

Nepoužívejte nádobí s nepřilnavým povrchem. Pánve a kuchyňské náčiní s teflonovou úpravou jsou nevhodné, zejména jsou-li poškozené. Lepší jsou nerezové nebo litinové pánve. Vyhněte se také vaflovačům, sendvičovačům a dalším zařízením s nepřilnavým povrchem (PTFE/teflon).

Používejte správné filtry na kohoutkovou vodu, pokud obsahuje PFAS. Filtry Brita a Pur nejsou určeny k odstranění PFAS. Filtrační systémy s aktivním uhlím mohou odstranit pouze 50 % PFAS. Filtrační systémy s reverzní osmózou jsou sice dražší, ale eliminují až 97 % PFAS. Nezapomínejte na údržbu, a to bez ohledu na zvolený filtr. Použité filtry nevyhazujte do směsného odpadu, optimální je odevzdat je ve sběrném dvoře.

Nakupujte outdoorové oblečení a vybavení bez PFAS, tedy bez voděodolné (Gore-Tex) úpravy nebo bez ošetření proti znečištění a skvrnám. Nezapomeňte nové oblečení před nošením vyprat.

Používejte čisticí prostředky bez PFAS. Sledujte složení uvedené na obale. Nejlepší je vybrat si co nejjednodušší a nejpřírodnější produkty, jako je bílý ocet a jedlá soda, nebo se poohlédnout po těch, které neobsahují (per)fluorované sloučeniny a mají co nejkratší seznam složek. Leštidla, spreje, hydroizolační a skvrny odpuzující přípravky na textil a kůži také obsahují PFAS.

Pozor na kosmetiku a produkty osobní péče (například dentální nitě, odolná a voděodolná líčidla, laky na nehty, tekuté rtěnky). Kontrolujte složení na přítomnost látek začínajících na „fluor“ nebo „perfluor“.

Pravidelně uklízejte. Udržování bezprašného prostředí také pomůže snížit vystavení PFAS, které mohou být přítomny v nečistotách a prachových částicích.

Žijete-li v těsné blízkosti chemické továrny, odepřete si potraviny z vlastní zahrady a vejce či maso z vlastního chovu.

Související články