poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Falešné sliby kolagenových doplňků stravy

24.1.2024

Kolagenové doplňky stravy jsou výrobci a prodejci vydávány za prostředky proti stárnutí, které vyplní vrásky nebo uleví kloubům. Podle francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir jde pouze o marketing založený na nespolehlivých výzkumech.

Kolagen patří k hlavním proteinům lidského organismu. Pokožka je díky němu hladká a pružná a chrupavka kloubů udržuje své biomechanické vlastnosti. Kolagen obsahují také kosti, šlachy, svaly nebo cévy. V dětství jej organismus produkuje velmi aktivně, ale s věkem tvorba kolagenu klesá. Toho využívají tvrzení, že jeho příjem v podobě doplňků stravy doplní potřebnou hladinu, „vymaže známky stárnutí“, „bojuje proti ochabování pleti“, „předchází vzniku vrásek a omlazuje“. Kolagenová kúra má vyřešit problémy s lámavostí nehtů nebo horší kvalitou vlasů, ale také snížit bolesti kloubů. Někteří výrobci dokonce tvrdí, že kolagenové doplňky stravy napomohou posílení kostí, ačkoliv jde o zdravotní tvrzení, které nesmí být v této souvislosti použito.

Online prodejci doplňků stravy argumentují vědeckými studiemi. Tým UFC-Que Choisir požádal některé z nich o podklady. Firmy Vita Recherche a Biocyte na žádost vůbec nereagovaly. Další poslala dokumentaci, která však nebyla dostatečně přesvědčivá. Vzácně se jednalo o klinické studie s pokulhávající metodikou, které byly provedeny na příliš malém počtu pacientů a nesrovnávaly výsledky kolagenu s výsledky placeba, což je základní metodické pravidlo. Tvrzení „doporučeno dermatology“ nebylo nijak podloženo.

Podle čestného prezidenta Francouzské revmatologické společnosti, profesora Francise Berenbauma, „neexistuje důkaz, že to funguje – a hlavně není ani důvod, aby to fungovalo“. Kolagen je totiž jako každý protein tvořený aminokyselinami a jeho molekula se při zpracování organismem rozpadne.„Tělo neumí vstřebat kolagen v takové formě," vysvětluje Dr. Claire Vinatier, výzkumná pracovnice z oddělení Inserm Médecine régénérative et squelette na univerzitě v Nantes. „Při požití kolagenu s ním organismus zachází jako s jakýmkoli jiným proteinem: rozkládá ho na aminokyseliny, aby prošel střevní bariérou. Jakmile jsou tyto aminokyseliny vstřebány, mohou být použity k obnově proteinů, ale nemusí to být právě kolagen.“ Tvrdit, že lze tímto způsobem regenerovat chrupavku nebo vyplnit vrásky, tedy není možné.

Výrobci a prodejci doplňků stravy mají různé triky. Používají odborné termíny, například doporučují upřednostnit produkty „s molekulovou hmotností nižší než 2 000 daltonů“, nejlépe „peptidy vzniklé hydrolýzou“ a „ideálně typu 1“. Všechny tyto pojmy existují, ale běžný spotřebitel jim nerozumí a nedokáže posoudit pravdivost použitých argumentů. Reklama bývá maskována za zdánlivě seriózní publikace. Například při vyhledání na francouzské verzi Googlu je uživatel přesměrován na internetové stránky jako BFMTV20 Minutes nebo Le Point, které nabízejí naoko seriózní srovnání, ale ve skutečnosti jde o propagační články externích autorů. Na některých internetových stránkách jsou zcela vymyšlené autority, například certifikát Generálního ředitelství pro bezpečnost francouzských potravinářských výrobků, které neexistuje (na rozdíl od Generálního ředitelství pro potraviny DGAL nebo Národní agentury pro bezpečnost potravin ANSES). Tentýž prodejce kolagenu se pyšní klinickými testy v prestižní nemocnici Georges Pompidou v Paříži., kde však neprobíhají žádné klinické studie s kolagenem.

Související články