poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přizpůsobit výživu batolat udržitelnosti není jednoduché

1.2.2024

Ekologické stravování může být složité, když je v rodině malé dítě, protože dětský organismus potřebuje k správnému vývoji nutričně bohatou stravu.

Doporučení dánských veterinárních a potravinových orgánů, jak se stravovat udržitelně, jsou ve věci konzumace masa jednoznačná: maso je třeba v maximální míře nahrazovat luštěninami, rybami a větším množstvím ovoce a zeleniny. Podle spotřebitelské organizace Fobrugerrådet Tænk je však pro rodiče komplikované sladit dietní rady pro starší děti, dospívající a dospělé s doporučeními Národní rady pro zdraví ohledně malých dětí, podle kterých musí batolata ve věku od šesti měsíců do dvou let konzumovat maso a ryby každý den.

Organizace Madkulturen, která spadá pod dánské ministerstvo výživy, zemědělství a rybolovu, během každoročního průzkumu stravovacích návyků Dánů zjistila, že rodiny s dětmi konzumují více masa a jedí ho častěji než jiné skupiny obyvatel. Rodiče, kteří by se chtěli stravovat zodpovědně ke klimatu, obvykle nevědí, jak to sladit s nutností dobře živit své děti, aby rostly zdravé a správně se vyvíjely. Informace v tomto směru chybí. Existující návody, recepty a postupy navíc bývají časově náročné, ale v rodinách s malými dětmi není času nazbyt.

Dánské úřady se tímto problémem zabývají a pracují na nových doporučeních, které by usnadnily rozhodování rodičům s malými dětmi. Současné výživové rady pro nejmenší děti byly naposledy aktualizovány v roce 2020 a zaměřují se na jejich zdraví a uspokojování nutričních potřeb, aniž by braly v úvahu klima.

Související články