poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyčistit počítač je jednoduché

14.2.2024

Použití nesprávných pomůcek při čistění počítače jej může trvale poškodit. Nabízíme vám rady britské organizace Which?, jak při péči o elektroniku nedělat chyby.

Chcete-li vyčistit notebook, vypněte jej a odpojte ze sítě. Je-li to možné, vyjměte baterii. Suchým hadříkem z mikrovlákna krouživými pohyby otřete z povrchu otisky prstů a nečistoty. Na odolnější špínu hadřík jemně navlhčete a po jejich odstranění místo otřete suchým. Vlhký hadřík nepoužívejte v blízkosti portů nebo větracích otvorů. Větrací otvory otřete také suchou látkou z mikrovlákna, ale netlačte na plastový kryt. Můžete použít také vatovou tyčinku, ale nesmíte ji zastrčit do vnitřku zařízení. Při čištění notebooku nepoužívejte stlačený vzduch, protože místo odfouknutí prachu jej můžete naopak sfouknout do zařízení a poškodíte tak některé součástky. Silný nápor vzduchu navíc může poškodit lopatky chladiče. Nepoužívejte ani vysavač, protože luxování vytváří statickou elektřinu, která škodí vnitřku přístroje.

U stolního počítače platí podobná pravidla. Nepoužívejte vysavač. U některých stolních počítačů lze sejmout kryt, ale při takovém postupu musíte mít na zápěstí antistatický řemínek, zejména pokud se budete dotýkat vnitřních součástí, jako je grafická karta nebo ventilátor. Nejlepší je postupovat následovně: Počítač vypněte a odpojte jej ze sítě. Použijte suchý a navlhčený hadřík z mikrovláken, případně vatovou tyčinku, a to stejně jako u notebooku. Na rozdíl od notebooku lze u stolního počítače použít stlačený vzduch pro odfouknutí prachu.

Na obrazovky elektronických zařízení nepoužívejte kuchyňské utěrky, protože jsou hrubší a mohou monitor poškrabat. Začněte suchým hadříkem z mikrovlákny, a pokud to nestačí, použijte speciální čistič, ale poté obrazovku otřete do sucha. Čisticí prostředek není nezbytný, ale chcete-li jej použít, sáhněte výhradně po speciálním přípravku, nikdy po čističi z domácnosti. Ani speciální čistič neaplikujte přímo na monitor, jelikož může poškodit povrch displeje. Nastříkejte malé množství na hadřík. Počítač nebo externí monitor musí být při čištění vypnuty a odpojeny ze sítě.

Pří údržbě klávesnice z ní nevyndávejte klávesy, jak hlásají některé internetové rady. Mechanickou klávesnici vypněte a odpojte, otočte ji vzhůru nohama a zatřeste nad košem nebo starými novinami, aby vypadly volné nečistoty. Pomocí vlhkého hadříku odstraňte většinu špíny z horní části kláves. Na smetí usazené pod klávesami můžete použít vatovou tyčinku. Vydezinfikujte klávesnici 70% roztokem alkoholu. Nízkoprofilovou klávesnici vypněte a odpojte, pak ji otřete mírně navlhčeným hadříkem. K odstranění prachu a nečistot z prostoru mezi klávesami použijte malý štětec. Vydezinfikujte.

Počítačová myš je obvykle nejznečištěnější částí počítače. Ulpívají na ní mastnota i choroboplodné zárodky z konečků prstů. Před vyčištěním ji odpojte. Vlhkým hadříkem očistěte okolí rolovacího kolečka a mezery mezi tlačítky. Důkladně odstraňte prach ze spodní plochy, protože by mohl blokovat optický laser a narušovat funkci myši. Nakonec myš i podložku vydezinfikujte.

Související články