poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Falafel a bezmasé kuličky nejsou totéž

16.2.2024

Test falafelů a bezmasých kuliček z nabídky belgických supermarketů zjišťoval silné a slabé stránky produktů. Falafely obsahovaly více vlákniny než masové náhražky masových kuliček, ve kterých ovšem bylo více bílkovin.

V Egyptě se falafel připravuje především z fazolí, zatímco v Izraeli spíše z cizrny. Hotové falafely v belgických obchodech jsou obvykle cizrnové a některé obsahují jak cizrnu, tak i fazole. Většina vegetariánských kuliček obsahuje bílkoviny ze sóji nebo pšenice. Cizrna obsažená ve falafelu je stejně jako ostatní luštěniny zdraví prospěšná. Obsahuje pektin, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Luštěniny jsou obecně bohaté na vlákninu a sacharidy. Většina vegetariánských masových kuliček se vyrábí ze sóji, ale nikoli z celých bobů, nýbrž pouze ze sójové bílkoviny, proto luštěniny v jídelníčku nenahradí. Falafely jsou trochu kaloričtější než vegetariánské kuličky, jsou bohatší na sacharidy a vlákninu. Vegetariánské kuličky obsahují dvakrát více bílkovin, ale méně vlákniny a žádnou zeleninu nebo luštěniny. Falafely a vegetariánské kuličky jsou vhodným doplňkem zdravé a vyvážené stravy, pokud se nepřipravují ve fritéze, ale v troubě nebo na pánvi. Ultra zpracované ingredience, které jsou obsaženy v polotovarech ze supermarketu, mají učinit výrobky tohoto typu atraktivnějšími. Jsou to barviva, zahušťovadla, glukózový sirup, rozpustná vláknina, proteinové izoláty i další složky, které se nevyskytují v domácí kuchyni, upozornila spotřebitelská organizace Test-Achats.

Do testu bylo zařazeno 17 výrobků, které se hodnotily podle chuti, složení, hodnot Nutri-Score, informací na obalu, škodlivých látek a počtu terciárně zpracovaných přísad. V průběhu chuťového testu byly vegetariánské kuličky a falafely ochutnány naslepo porotou sestávající z 60 spotřebitelů. Sedm testovaných produktů získalo dobré hodnocení – 2 falafely (Jumbo Vegan Falafel, Garden Gourmet Falafel) a 5 vzorků vegetariánských masových kuliček (rostlinné kuličky Delhaize, My Veggie Day / Aldi, Albert Heijn, Boni Selection / Colruyt a Vemondo/Lidl). Známky falafelů byly o něco nižší, a to z několika důvodů: obsahovaly méně bílkovin, nebyly obohaceny o vitamín B12 a železo a v některých bylo více tuku. Na druhou stranu byly méně terciárně zpracované.

Související články