poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Domácí balení potravin do vakua se vyplatí

7.3.2024

Všechny vakuovací svářečky folií a další zařízení k domácímu vakuovému uchování potravin v italském testu získaly kladné hodnocení, rozdíly byly minimální. Nejekologičtější jsou ovšem sady, které nepoužívají jednorázové sáčky nebo folie.

Přístroje pro vakuové balení potravin včetně vakuovacích svářeček balicí folie bývají poměrně skladné a umí odsát vzduch z balení čerstvých i vařených pokrmů a následně jej neprodyšně uzavřít. Jejich použití pomáhá neplýtvat jídlem, ale ani dalšími obaly. Vakuum umožňuje optimálnější a dlouhodobé uchování jídla, protože absence vzduchu brání rozvoji většiny mikroorganismů a silně omezuje oxidační procesy. Z hlediska udržitelnosti mívají svářečky folií jednu nevýhodu – nutnost použití speciálních plastových sáčků vhodných pro styk s potravinami, obvykle jednorázových. Pokud to výrobce výslovně neuvádí, neodporučuje se jejich opakované použití. Lepší jsou v tomto smyslu fólie v roli, z nichž lze použít přesně takovou část, jakou právě potřebujete. Tím snížíte množství použitého plastu na nezbytné minimum. Skutečnou ekologickou alternativu však nabízejí zařízení určená pro nádoby s ventilem, ať s ručním, nebo elektrickým odsáváním. Tato funkce, stejně jako jakékoli příslušenství, má vliv na cenu přístroje i jeho provozní náklady.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo laboratorně testovala 13 modelů tohoto typu zařízení a soustředila se na balení choulostivých a rychle se kazících potravin (hamburgery, marinovaný losos, jahody, toasty). Tým zjišťoval čas potřebný k dosažení vakua, utěsnění, ale také kvalitu zabalených potravin po sedmi dnech v lednici a mrazáku.

Všechny přístroje prošly testy účinnosti, některé s velmi dobrými známkami. Nejsnazší použití a údržba byly u sady Zwilling Fresh & Save Vacuum Set. Nehlučnější z obecně téměř neslyšných vzorků byla sada Imetec Zero Waste Vacuum Kit. Žádný testovaný výrobek neměl příliš vysoké provozní náklady, a to včetně spotřeby elektřiny a materiálu. Pro uchování běžných potravin postačí modely s pumpičkou, pro jemnější pokrmy nebo pro vaření sous-vide budete potřebovat pokročilejší spotřebič s funkcí svařování.

Související články