poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak potraviny ovlivňují účinek některých léčiv

20.3.2024

Má se paracetamol užívat s jídlem? Proč se nesmí na některé léky pít grapefruitová šťáva nebo alkohol? Nabízíme vám odpovědi španělské spotřebitelské organizace OCU.

Účinné látky léčiv užívaných ústy neboli perorálně se nevstřebávají v žaludku, ale stejně jako živiny ze stravy v tenkém střevě, odkud se dostávají do krevního oběhu. Doporučení, zda léky užívat na lačno, během jídla nebo po něm, vycházejí z několika skutečností. Jídlo může zvýšit množství nebo rychlost vstřebání některých léků. U jiných naopak vstřebávání brání, ale snižuje riziko gastrointestinálních problémů a dalších vedlejších účinků, což je případ nesteroidních protizánětlivých látek, jako je ibuprofen, diklofenak, naproxen nebo kyselina  acetylsalicylová. Konkrétní potraviny mohou měnit účinek některých léků.

Jídlo může natolik minimalizovat vstřebání a následnou účinnost léku, že výsledek je stejný, jako kdyby pacient lék vůbec nebral. Je to třeba příklad levothyroxinu, hormonu štítné žlázy. Podobně může jídlo velmi zpomalit nástup účinku, jako tomu je u paracetamolu. Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky. To znamená, že zmírňuje bolest a snižuje horečku. Aby začal účinkovat co nejdříve, měl by se co nejdříve vstřebat, a proto je lepší ho užívat nalačno. Obzvláště důležité je nekombinovat jej s potravinami bohatými na sacharidy.

K potravinám, které přímo interagují se složkami léčiv, patří grapefruitová šťáva, která brzdí přeměnu, kterou musí lék v těle podstoupit, aby byl správně vyloučen. V důsledku toho se léčivé látky v organismu zdrží déle a výsledek je stejný, jako když člověk užije větší dávku, než je nutné. Mnohé léky, které grapefruitová šťáva ovlivňuje, jsou samy o sobě rizikové a interakce může být přímo nebezpečná. To je případ některých statinů, které se používají k regulaci hladiny cholesterolu. Grapefruitová šťáva zvyšuje riziko poškození svalů, které mohou statiny způsobit. Dalším dobře známým příkladem je alkohol, který by se neměl konzumovat při léčbě sedativy a anxiolytiky, ale také opioidními analgetiky, paracetamolem, nesteroidními protizánětlivými léky nebo některými antibiotiky.

Příbalový leták vždy obsahuje klíčové informace pro správné užívání léku, proto je nutné se s ním pozorně seznámit před začátkem každé léčby.

Související články