poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Střídmá konzumace kávy a vína prospívá zdraví

4.11.2014

Na internetu i v novinách a časopisech se často objevují zprávy o pozitivních zdravotních účincích kávy a červeného vína. Na ně se na konci října letošního roku zaměřila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR), která se je rozhodla uvést na pravou míru.

CR píše, že čím dál více Američanů začíná svůj den šálkem kávy a končí ho skleničkou červeného vína. Stoupá i počet článků, ať vědeckých či populárně naučných, které vychvalují pozitivní zdravotní účinky obou nápojů. Ty se však týkají jen konzumace přiměřeného množství. Stejně jako u jiných potenciálně zdraví prospěšných látek totiž platí, že co v malém množství pomáhá, může při nadměrné konzumaci škodit.

CR cituje studie, které prokazují pozitivní vliv antioxidantů, obsažených ve víně i kávě. Oba nápoje tak podporují zdravý krevní oběh a pomáhají při depresivních stavech. Výzkum Harvardské univerzity prokázal, že přiměřená konzumace červeného vína snižuje riziko infarktu a mrtvice. Další citovaná studie pak prokazuje, že konzumace kávy s kofeinem má pozitivní vliv na mozkové buňky a funguje jako prevence před Alzheimerovou chorobou. Konzumenti kávy - s kofeinem i bez kofeinu - pak v průměru trpí méně diabetem než ti, kteří se konzumaci kávy vyhýbají.

Pozitivní účinky však nejsou univerzální a platí pouze při střídmé konzumaci. Tou jsou podle CR dva až čtyři šálky kávy denně a jedna sklenice vína. CR navíc upozorňuje na to, že se opravdu jedná o maximální denní dávku, nikoli průměrnou denní konzumaci.

Oba nápoje však mají i negativní účinky. Největší riziko ve víně představuje alkohol, který vysouší organizmus. Červené víno je také poměrně kalorické a povzbuzuje chuť k jídlu. Jeho konzumace tak může vést k obezitě. Nadměrná konzumace kávy zase může vést k nespavosti, nesoustředěnosti a k pálení žáhy. CR také cituje studii, podle níž jsou starší konzumentky kávy, které pijí tři až osm šálků denně, více náchylné k osteoporóze.
 

Související články