poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britské hypotéky: skryté poplatky a nicneříkající RPSN

19.11.2014

Britští spotřebitelé si stěžují na poskytovatele hypoték. Ti podle spotřebitelské organizace Which? klientům znesnadňují porovnání nabídek, když nezapočítávají do celkové částky jednotlivé poplatky. RPSN (roční procentní sazba nákladů) je pak pro srovnání zcela nepoužitelná.

Průzkum, který provedla spotřebitelská organizace Which?, ukázal, že pouze 3 % zákazníků jsou schopna seřadit jednotlivé nabídky hypoték od nejvýhodnější po nejméně výhodnou. Poskytovatelé hypoték totiž ztěžují vzájemné porovnání tím, že výši plateb uvádějí bez započítání poplatků.

Which? uvádí, že na britském trhu s hypotékami existuje asi čtyřicet různých poplatků, které si mohou jejich poskytovatelé účtovat, ať už je započítávají do celkové částky či jsou z ní vyjmuty. Právě kvůli tomu jsou pro běžného zákazníka nabídky téměř neporovnatelné.

Nepomáhá ani povinné uvádění RPSN, vzhledem k tomu, že v ní většinou chybí některé z poplatků. Which? si navíc myslí, že způsob výpočtu RPSN v Británii je nedokonalý a neefektivní. Například vůbec nezohledňuje to, že by zákazník chtěl během doby splácení změnit poskytovatele hypotéky. Nepočítá ani s tím, že by cena za poskytnutí úvěru stoupala i později po úvodním období, na něž má většinou klient poskytnutou slevu.

Současná situace je podle Which? neúnosná, vládní agentury by se měly snažit o nápravu. Vzhledem k tomu, že pro srovnání se RPSN neosvědčila, úřady by měly najít jiný, spolehlivější způsob pro srovnání jednotlivých hypoték. Poskytovatelé by pak měli povinně uvádět cenu jako celek, včetně všech poplatků, alespoň těch, které jsou zřejmé v momentě poskytnutí. Pokud se vyskytnou dodatečné platby, tak pouze takové, které jsou jasně odůvodnitelné. Jejich výše by pak měla odrážet skutečné náklady, které poskytovateli hypotéky nově vyvstaly.
 

Související články