poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Banka chtěla nabízet data o transakcích pro komerční účely

15.12.2014

Nizozemské zastoupení banky ING upustilo od úmyslu prodávat zákaznická data o transakcích debetní kartou třetím stranám. Přiměly ji k tomu rozsáhlé protesty zákazníků i spotřebitelské organizace Consumentenbond.

Nizozemské vedení banky ING ohlásilo začátkem tohoto roku úmysl prodávat data o transakcích provedených platební kartou třetím stranám. Tento krok se setkal s jasným nesouhlasem zákazníků a zákaznic, odmítala ho i spotřebitelská organizace Consumentenbond. Podle ní by bylo využití údajů o platbě v jasném rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Consumentenbond také zaslala otevřené dopisy ministerstvu financí a řediteli nizozemské větve banky ING, které varovaly před následky uvedení tohoto plánu do praxe.

Přesně lokalizované údaje o platbách mohou snadno prozradit nákupní zvyky spotřebitelů, pro poskytovatele reklamy jsou tak velmi cenné už jen pro snazší cílení reklamy. Spotřebitelé však bance souhlas pro komerční využití těchto údajů nedali, jednalo by se tak o zneužití osobních údajů.
Pod tlakem široké i odborné veřejnosti banka ING od prodeje dat ustoupila. Její ředitel Nick Jue však prohlásil, že v prodeji těchto dat stále spatřuje budoucnost. Organizace Consumetenbond tudíž současný výsledek považuje pouze za počátek boje proti prodeji údajů o platbách třetím stranám.

Prvním, kdo přišel s nápadem data o platbě poskytovat třetím stranám, byla v květnu 2013 společnost provozující platební brány Equens. Její plán však také nebyl realizován, zvláště kvůli obdobně negativní odezvě veřejnosti.
 

Související články