poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahé osmičky: v USA se můžete místo na infolinku dovolat na Jamajku

26.2.2015

Nejen čeští spotřebitelé se setkávají s nepřehlednými smluvními podmínkami a vysokými cenami při volání na takzvané osmičkové linky. Nejvíce komplikací s nimi mají asi spotřebitelé ve Spojených státech, tamní podvodníci jsou ve zneužívání „osmiček“ opravdu vynalézaví.

V USA mezi bezplatné linky patří ty s předvolbami 800, 855, 866, 877 a 888 . Podvodníci často zneužívají mezinárodní linky s podobnou předvolbou, například jamajskou 876 či dominikánskou 809. Číslo si tak méně informovaný spotřebitel může snadno splést s americkou neplacenou linkou, formát čísla je stejný, předvolba povědomá. Tato čísla bývají nejčastěji vydávána za informační linky pro zákazníky.

Nejenže takovýto mezinárodní hovor není zdarma, ve skutečnosti je vysoce zpoplatněný až několika dolary za minutu. Podvodníci se navíc snaží hovor co nejvíce protahovat. Využívají k tomu například dlouhé domnělé přepojování či nutnost před spojením vyplnit sociologický dotazník.

Snadno zneužitelná je i možnost přesměrování bezplatné linky na placenou. Nejčastěji k tomu dochází dvěma způsoby. Jedním z nich je takzvaný „fat-finger dialing“, kdy si podvodníci nechají zaregistrovat linku téměř totožnou s číslem jiné linky, kterou využívá populární služba zdarma . Podvodná linka se od správné odlišuje pouze jednou číslicí. Tuto linku pak nechají přesměrovat na vysoce zpoplatněné číslo. Podstatou tohoto podvodu je zneužití omylu volajícího při vytáčení čísla, stačí se drobně překlepnout.

Druhý typ tohoto podvodu využívá situaci, kdy si vlastník bezplatné linky nechrání přístup k jejímu nastavení u operátora heslem. Podvodník se tak snadno může vydávat za skutečného vlastníka a u centrálního provozovatele telekomunikací objednat jakoukoliv změnu nastavení, včetně celkového přesměrování linky na vysoce zpoplatněné číslo.

Druhů zneužití osmičkových linek je ovšem mnohem více a šíří se okolo nich mnoho dezinformací. Například podvod využívající linku 809 je natolik zprofanovaný, že často bývá předmětem varování v řetězových e-mailech. Takové varování však zapomíná na to, že 809 je zcela legální předvolbou využívanou tisíci obyčejných a zcela legálních linek v Karibiku, zvláště v Dominikánské republice a na Bahamách. Každé číslo začínající touto předvolbou tak automaticky nemusí být spojeno s nezákonným jednáním.

Více o situaci kolem osmičkových linek v České republice se dozvíte na stránce www.dtest.cz/osmicky.

Související články