poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí telemarketéři opět obtěžují automatickými hovory

17.3.2015

V USA se množí případy, kdy telemarketéři zneužívají výjimku, která umožňuje používat robotické telefonáty pro účely politických kampaní. Na začátku letošního března přes takovouto linku spotřebitelům nabízeli zámořské plavby. Problému se věnuje i Federal Trade Comission (FTC).

Americké spotřebitele v poslední době obtěžuje vlna automatizovaných telefonátů zdánlivě od společnosti Political Opinions of America. Za vyplnění jednoduchého sociologického dotazníku jim slibovala plavbu po Karibiku zdarma, pouze za uhrazení „přístavních poplatků“. Pokud navíc spotřebitel projevil zájem, byl přepojen na operátora, který se jim snažil prodat pobyt v hotelu, lepší kajutu či exkurze v rámci zájezdu.

Tyto automatizované telefonáty navíc využívají falešná čísla, která se na přístroji spotřebitele zobrazují jako číslo skutečné agentury provádějící průzkumy veřejného mínění. Snaží se tak tímto způsobem využít výjimku v americkém zákoně, který umožňuje kontaktovat spotřebitele s automatickým telefonátem pouze v případě politické kampaně.

Za zneužití této výjimky pro marketingové účely a klamání zákazníka číselným „spoofingem“ udělila FTC pokutu třem společnostem, které tyto telefonáty provozovaly. Jedná se o Caribbean Cruise Lines, Linked Service Solutions LLC a Economic Strategy LLC, dohromady jim byla udělena pokuta ve výši 13 milionů dolarů s možností odkladu po zaplacení prvního půl milionu.

Před automatizovanými telefonáty varuje i spotřebitelská organizace Consumer Reports. Podle ní provozovatelé automatických hovorů často ignorují „do-not-call-list“, tedy seznam čísel spotřebitelů, kteří si nepřejí být kontaktováni nevyžádanými hovory. Zneužívány také bývají k phishingu či vishingu, kdy se podvodník snaží od volaného vyzvědět osobní údaje za účelem krádeže identity či nabourání se do internetového bankovnictví.

FTC dlouhodobě bojuje proti zneužívání robotických telefonátů podvodníky. Na začátku března vypsala soutěž pro programátory o navržení co nejúčinnějšího filtru, který bude automatické hovory blokovat.. Pět nejlepších návrhů bude oceněno dvěma tisíci dolarů, vítězný pak může dosáhnout až na dvacet pět tisíc. Podobnou soutěž pořádá FTC již po třetí. Již z prvního ročníku podle FTC vzešly dvě zařízení či technické inovace, které jsou dnes v USA využívány pro identifikaci a blokování automatických telefonátů.
 

Související články