poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí senátoři chtějí zpřísnit pravidla prodeje elektronických cigaret

30.3.2015

Skupina senátorů v USA připravuje návrh zákona, který má zpřísnit regulaci prodeje elektronických cigaret. Nelíbí se jim zvláště snadná dostupnost e-cigaret mladistvým a také prodej náplní s lákavými sladkými příchutěmi.

Legislativu s názvem Stop Selling and Marketing to Our Kids (SMOKE) připravuje skupina amerických senátorů, imž se nelíbí, že elektronické cigarety si mohou volně koupit i jedenáctileté děti. Kritizují také, že některé z prodávaných příchutí náplní, například gumoví medvídci, cukrová vata či čokoládový dort, vysloveně cílí na tento segment trhu.

Podle autorky návrhu, kalifornské senátorky Jackie Speierové, současný nedostatek regulace na trhu s elektronickými cigaretami připomíná dřívější doby před regulací trhu s tabákovými výrobky. Jako příklad uvádí kresleného velblouda Joea, který býval maskotem cigaret Camel. Jeho použití v reklamě bylo zakázáno až v roce 1997 právě proto, že budil dojem, že se jedná o výrobek určený dětem.

Zákon SMOKE by tak mohl kromě maximálního obsahu nikotinu v náplni a zákazu některých příchutí regulovat také podobu obalů a jejich zabezpečení proti dětem. Zavést by mohl i povinné varování o škodlivosti e-cigaret.

Návrh zákona reaguje na to, že v USA zatím chybí jakákoliv regulace e-cigaret. Server Consumerist píše, že v tomto případě vládní agentura Food and Drug administration vysloveně zaspala. Nedávný průzkum navíc prokázal, že děti a mladiství nemají problém při koupi elektronické cigarety. Týká se to zvláště internetových obchodů, u kterých často chybí ověření věku. Věk mladistvého, který si cigaretu objedná, nekontroluje ani doručovatel. Podle serveru Consumerist 95 % prodejců e-cigaret vůbec neřeší věk, dopravci pak balíčky většinou složí za dveře.

V současnosti jsou elektronické cigarety a s nimi související chybějící či nedostačující legislativa častým tématem spotřebitelských organizací i vědců. Server Consumerist nedávno informoval, že podle výzkumu amerických vědců z New England Journal of Medicine by se při odpařování náplně e-cigarety mohlo uvolňovat větší množství rakovinotvorného formaldehydu než při kouření klasických cigaret. Příznivci e-cigaret však argumentují tím, že nastavení použité při experimentu je příliš vysoké a používá ho málokdo, protože ničí chuť náplně.

Související články