poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kill-switch - zámek na telefon

30.5.2015

Funkce kill-switch, která v případě odcizení uzamkne telefon na dálku, významně snížila ve Velké Británii a v USA počet krádeží chytrých telefonů. V několika státech se už pro výrobce připravují zákony, které mají zavést povinnost tuto funkci zařadit do základní výbavy telefonu. Existují ale i obavy z jejího zneužití.

Podle statistik, které přinesly americký server Consumerist a britský Bitterwallet, byl pokles krádeží telefonů po zavedení funkce kill-switch v New Yorku čtvrtinový, v San Franciscu čtyřicetiprocentní a v Londýně se dokonce počet krádeží snížil o polovinu.

V Kalifornii a Minnesotě tamní poslanci připravují zákon, jenž by zavedl povinnost instalovat tuto aplikaci již do základního vybavení telefonu či umožnit její okamžité a bezplatné stažení. Za totéž v Británii lobbuje londýnský starosta Boris Johnson.

Kill-switch momentálně funguje na telefonech s operačním systémem Android či iOS, svou verzi připravuje i operační systém Windows. Aplikace funguje na principu autorizačního kódu, který původní vlastník odcizeného mobilu zašle provozovateli aplikace, čímž odcizený telefon uzamčkne a deaktivovuje a , současně z něj budou smazána veškerá osobní data. Nejedná se však o zcela nevratný proces, jiným heslem je stále možné telefon oživit.

V USA však zároveň sílí obavy z možnosti zneužití aplikace hackery či vládními službami. Kalifornská legislativa výslovně připouští, že ve výjimečném případě mohou například policisté či tajné služby na dálku deaktivovat telefon, který byl využívaný například k teroristické činnosti. Kalifornské centrum pro demokracii a technologie se proto obává zneužití kill-switch v případě potlačování demonstrací a protestů.

K podobnému účelu jsou nyní využívány aplikace sloužící k lokalizaci ztraceného telefonu, které umožňují jeho uzamčení či smazání obsahu, zloději se jich však často zbavují reinstalací systému. Vůči podobné praktice by však měly být kill-switch odolné.
 

Související články