poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

USA mění pravidla pro automatizované telefonáty

25.6.2015

V USA se mění pravidla pro „robotelefonáty“. Banky budou nově moci jejich prostřednictvím své klienty varovat v případě hromadných úniků či zneužití dat. Spotřebitelé ovšem získají více možností, jak se nevyžádaným automatizovaným telefonátům vyhnout. Legalizována je i technologie, která je umožní zcela blokovat.

Nové předpisy pro použití automatizovaných telefonátů jsou kompromisem mezi přáním spotřebitelů a přáním bank, které by je rády využívaly kvůli snížení nákladů na telemarketing. Předpisy stále zakazují využití robotelefonátů pro přímý prodej, reklamu či vymáhání dluhů. Nově je však povoleno použít je v krizové situaci, například pokud by hrozilo hromadné zneužití dat.

Banky nebudou penalizovány za první omyl při kontaktu automatizovaným hovorem. Druhé a další porušení u téže linky ale bude trestáno. Pravidlo platí i v případě, že se banka sice dovolá na správné číslo, ale toto číslo bude kvůli přerozdělování zrušených čísel již patřit někomu jinému než jejímu zákazníkovi.

Spotřebitelé získávají mnoho nových obranných prostředků. Například mohou vypovědět souhlas s přijímáním automatizovaných telefonátů přímo u svého operátora. Předpis také na trhu vytváří prostor pro přístroje, které pomohou spotřebitelům filtrovat obtěžující hovory a textové zprávy, včetně robotelefonátů. Doposud se mohli američtí spotřebitelé pouze nechat zapsat do takzvaného „do-not-call“ registru, ten však mnozí provozovatelé telemarketingu a automatizovaných telefonátů ignorovali. Obzvláště robotelefonáty mají totiž velmi nízké provozní náklady, porušování předpisů se tak nepoctivcům vyplatí i navzdory pokutám.

Ve světě je telemarketing stále aktuálním tématem. Ve Švédsku proběhla v květnu deregulace trhu a provozovatelé telemarketingu nově mohou kontaktovat zákazníka bez jeho souhlasu . Naopak v Británii byly zpřísněny tresty a pokuty za obtěžující nevyžádané telefonáty. Dříve byly takové telefonáty postižitelné až od určité způsobené škody, nyní stačí, aby byly vyhodnoceny jako obtěžující či vzbuzující úzkost.
 

Související články