poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Umělá inteligence Amazonu by měla rozpoznat falešné recenze

10.7.2015

Amazon pokračuje v boji proti falešným recenzím. Nový systém recenzí by měl dávat větší váhu těm od ověřených uživatelů, automaticky by se také měl učit rozeznávat recenze psané na objednávku.

Internetový prodejní gigant Amazon nedávno poprvé ve své historii zakročil proti společnostem, které poskytovaly za úplatu falešné recenze . Nyní chce celkově změnit systém recenzí a pro vyhodnocování jejich váhy použít sofistikované algoritmy.

V novém systému by mělo nejvíce záležet na aktuálních recenzích od ověřených uživatelů, větší váha bude také přikládána těm recenzím, které uživatelé systémem plusů a mínusů vyhodnotí za nejpřínosnější.

Právě podle nejpřínosnějších recenzí se budou algoritmy učit, jak vypadá pravá a kvalitní recenze. Následně pak budou příspěvky třídit, očividně falešné automaticky zahazovat a podezřelým přiřazovat nižší váhu. Váha se také promítne do výsledného hodnocení produktu či společnosti, které tak přestane být pouhým aritmetickým průměrem všech hlasů.

ABC News, které o změně informují, dále píší, že pokud se systém osvědčí, mohl by znamenat revoluci v internetových recenzích. Nasazení umělé inteligence je novinkou, dosud provozovatelé hodnotících serverů používali maximálně filtry pro odstranění očividného spamu, případně recenze moderovali živí administrátoři. Posoudit přínos této novinky však bude možné teprve po spuštění zkušebního programu v USA.

S falešnými recenzemi bojují i evropští spotřebitelé a obchodníci. Britská vládní agentura Competition Market Agency na konci června letošního roku dokončila monitoring problematiky na britském internetu a zjistila, že s recenzemi často nepodvádí jen samotní obchodníci, ale také recenzní portály i samotní spotřebitelé. Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir zase nedávno získala smlouvy mezi dodavatelem levných chytrých telefonů Avenir Telecom a jeho prodejci. Ti byli za účelem úspory nákladů na reklamní kampaň smluvně nuceni psát pochvalné recenze na vlastní zboží.

Problematikou se dlouhodobě zabývá i dTest, který v minulosti pro spotřebitele přinesl například jednoduchý návod , jak rozpoznat falešné recenze od těch skutečných.
 

Související články