poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Autorská práva neporušují filmaři ani čokoládový medvěd

8.10.2015

Poslední zářijový týden přinesl řešení dvou významných sporů o autorská práva. Filmaři již nemusí platit statisícové sumy za použití tradičního narozeninového popěvku „Happy birthday to you“ ve filmu, jelikož práva autora textu vypršela již v roce 1949. Německý federální soud pak dal za pravdu výrobci čokolád Lindt, jehož žaloval výrobce cukrovinek Haribo. Čokoládový medvěd s červenou mašlí od Lindtu totiž podle soudu nijak neporušuje autorská práva Haribo, který podobného medvěda používá jako maskota.

Rozhodnutí o tom, že píseň Happy birthday to you je ve veřjném vlastnictví, je pro filmaře přelomovým. Doposud si autorská práva na její text nárokovala korporace Warner/Chappell, která za jeho použití ve filmu či televizi vyžadovala desítky až stovky tisíc dolarů. Místy byly nároky držitelů copyrightu kuriózní, poplatky chtěli i za píseň přeloženou do klingonštiny použitou v seriálu Star Trek.

Svá práva Warner/Chappell zakládala na tom, že v roce 1988 do svého portfolia zakoupila vydavatelství Claytona Summyho, které v roce 1911 poprvé otisklo text k Happy Birthday. Ve zpěvníku se ovšem píseň objevila bez uvedení autora textu a bez svolení autorek hudby, sester Hillových. Samotný Summy si pak v roce 1935 zajistil copyright.

Soud ovšem poukázal na předchozí rozhodnutí z roku 1942, kdy probíhal spor mezi Summym a sestrami Hillovými. Ten rozhodl, že copyright byl Summymu udělen neprávem a jediné, na co jej může nárokovat, je několik určitých klavírních aranžmá Happy Birthday. Na tuto skutečnost poukázali dokumentaristé, kteří mapovali historii „Happy Birthday“ a s Warner/Chappell se přeli o poplatky za využití písně.

Copyright na melodii vypršel v roce 1949, autorská práva podle rozhodnutí soudu nikdy nikdo nevlastnil, ačkoli je možné, že se o ně případný právoplatný vlastník přihlásí. Píseň je tak nyní veřejným vlastnictvím, použití ve filmu či na veřejnosti by tak již nemělo nic bránit.

V Německu pak žalobě čelil výrobce čokolád Lindt. Konkurenčnímu výrobci cukrovinek Haribo se nelíbilo, že medvěd z mléčné čokolády, kterého Lindt prodává, je zabalený ve zlaté folii a na krku má červenou mašli. Měl tak nápadně připomínat maskota Hariba, zlatého medvěda.

Lindt se ale bránil tím, že medvěd, kterého uvedl na trh v roce 2011, navazuje na předchozí úspěšnou pochoutku - podobného zajíce s mašlí, kterého čokoládovna prodávala vždy před Velikonocemi. Podoba mezi medvědy je tak spíše náhodná. V tom mu dal za pravdu i německý federální soud. Podle něj se rozhodně nejedná o plagiát. Navíc je podle něj nepravděpodobné, že by si spotřebitel spletl či spojil čokoládového medvěda s dobře známým kresleným maskotem gumových medvídků, jemuž figurka neodpovídá ani proporcemi. 

Související články