poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tisícové doplatky kvůli zesílení signálu internetu u iPhonu

27.11.2015

Nová funkce iPhonu zvaná Wi-Fi Assist může snadno zavinit překročení datového limitu a tučný doplatek za stažená data. Upozorňuje na to spotřebitelský server Consumerist a poukazuje na případ spotřebitele, který musel kvůli této funkci za přečerpání limitu doplatit přes 2000 dolarů.

Funkce Wi-Fi Assist umí rozeznat slabý či jinak nekvalitní wi-fi signál a v případě, že je mobil připojený k takové síti, automaticky tento signál doplní mobilním internetem. Ten je daleko rychlejší než leckterá wi-fi, je však zpoplatněný.

To se stalo i spotřebiteli ze San Francisca, v jehož pokoji nebyl wi-fi signál příliš kvalitní. Jeho iPhone tedy většinu času bez upozornění čerpal mobilní internet. Příliš nápomocný mu nebyl ani jeho operátor AT&T, který mu pouze během měsíce poslal upozornění, že brzy přečerpá svůj zakoupený datový balíček. V něm však stálo pouze to, že momentálně je na 65 % zakoupeného datového balíčku, a podle spotřebitelových vlastních slov pro něj nebylo takové varování žádnou novinkou.

Ve chvíli, kdy limit přečerpal, však spotřebiteli žádné upozornění nedošlo. Na konci měsíce ho ovšem nepříjemně překvapil účet za telefon, kdy po něm AT&T chtěl doplatek za data ve výši 2021 dolarů, tedy více než 50 tisíc českých korun.

Nejednalo se o první případ, v USA se již podle Consumeristu někteří uživatelé iPhonu soudili s výrobcem či poskytovatelem připojení za to, že je nikdo neupozornil na funkci Wi-Fi Assist a její aktivaci již v základním nastavení telefonu.

Tento konkrétní případ však skončil šťastně. Poté, co se o požadovaném doplatku doslechla televize CBS a o kauze informovala ve svém zpravodajství, se AT&T spotřebiteli omluvil a již zaplacený doplatek mu vrátil.

Consumerist před funkcí Wi-Fi Assist varoval již letos v září při spuštění nového operačního systému iOS9, jehož je součástí. Tehdy server psal, že taková funkce je sice vhodná pro spotřebitele s neomezeným datovým balíčkem, pro ostatní však může při nepozornosti napáchat více škody než užitku. Podle Consumeristu funkce Wi-Fi Assist při zapnutí v průměru zdvojnásobuje uživatelovu spotřebu dat.
 

Související články