poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Facebook nesmí zneužívat funkci pro vyhledávání přátel k získávání osobních dat

22.2.2016

Německý Spolkový soudní dvůr označil funkci Facebooku pro vyhledávání přátel za nezákonnou. Vadilo mu totiž, že přes ni může sociální síť sbírat osobní údaje osob, které nejsou jeho uživateli, a bombardovat je e-maily, jež je nutí se k síti též přidat. Informuje o tom německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW).

Funkce „Friend Finder“ uživatelům Facebooku umožňovala import jejich kontaktů z adresáře elektronické pošty. Co však uživatelé nevěděli, bylo to, že importem kontaktů ve staré verzi funkce pro vyhledávání dají Facebooku i veškeré osobní údaje, které měli v adresáři uložené, včetně telefonních čísel svých známých. Ty pak Facebook mohl využít k marketingovým účelům či je poskytnout třetím stranám. Poskytnutí kontaktních údajů také znamenalo, že jejich přátelům a známým začal Facebook zasílat e-maily s výzvou, aby se k síti také připojili. Podrobnosti o službě Friend Finder byly ovšem skryty hluboko v obchodních podmínkách.

Taková podoba obchodních podmínek se však nelíbila ochráncům spotřebitelských práv. Již v roce 2011 berlínský soud Facebooku používání funkce pro hledání kontaktů zakázal do chvíle, než změní obchodní podmínky. Zástupci sociální sítě se však odvolali. V polovině ledna letošního roku verdikt berlínského soudu potvrdila i nejvyšší instance, německý spolkový soud.

Funkci vyhledávání přátel v podobě z roku 2011 uznal za nezákonnou. Obtěžování lidí, kteří nebyli uživateli Facebooku, bylo podle něj nepřípustné, navíc odesílatel pozvánek nebyl dostatečně informován o veškerých vlastnostech a obchodních podmínkách funkce pro import adresáře. Facebook se hájí tím, že funkce importu adresáře novým uživatelům usnadňuje navazování kontaktu s jejich přáteli a známými. Podobu aplikace i jejích obchodních podmínek pak změnil již před dvěma lety. SW sama uznává, že nová verze funguje lépe a obchodní podmínky jsou mnohem přehlednější.

Podobné potíže měli na podzim loňského roku i provozovatelé profesní sítě LinkedIn. Tato síť též spotřebitele, kteří měli tu smůlu být uloženi v adresáři uživatele LinkedInu, bombardovala výzvami, aby se připojili. Stejně jako v případě Facebooku soudu vadily nejasně psané obchodní podmínky. LinkedIn si ovšem na rozdíl od Facebooku vysloužil pokutu ve výši 13 milionů amerických dolarů za obtěžování uživatelů, příjemce nevyžádané pošty navíc musel odškodnit až do výše 1 500 dolarů.
 

Související články