poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí senátoři chtějí omezit internetovou neutralitu

21.3.2016

Americký zákon o neutralitě internetu, který platí od léta 2015, má mnoho odpůrců, zvláště z řad velkých poskytovatelů internetového připojení. Skupina amerických senátorů nyní připravila návrh zákona, jenž by z rozhodování o neutralitě internetu vyloučil vládní agenturu Federal Communication Centre (FCC), která ji má na starosti.

Zákon pod názvem „Internet Freedom Restoration Act“ připravuje skupina senátorů vedená republikánem Mikem Leem z Utahu. Cílem zákona je odebrat vládní agentuře FCC rozhodovací pravomoci ohledně internetové neutrality. Nový zákon by také rušil status internetu jako základní služby a zakazoval by jakékoliv pokusy o obnovení tohoto statutu.

Pokud je internet klasifikován jako základní služba a poskytovatelé internetu jako „common carriers“, tak poskytovatelé nesmějí zasahovat do přenášeného obsahu ani privilegovat část odběratelů oproti jiným, stejně, jako je tomu například u elektrické či vodárenské sítě. To se však nelíbí americkým telekomunikačním gigantům. Před zavedením internetové neutrality bylo v plánu zavedení „fast lanes“, tj. systému zpoplatněného přednostního odbavení služeb, které posílají velký objem dat, zvláště pak různých videoportálů.

Naopak poskytovatelé streamovaného videa byli jedněmi z nejhlasitějších zastánců neutrality bez „fast lanes“. V boji za internetovou neutralitu je podpořili i další provozovatelé internetových služeb.

Boj o internetovou neutralitu v době před přijetím zákona probíhal na všech možných frontách. Zatímco poskytovatelé obsahu na protest proti zpoplatněné prioritizaci své stránky zaplavili gify s obrázky načítání, telekomunikační giganti se naopak zákon o internetové neutralitě snažili spotřebitelům představit jako neoprávněný zásah do hospodářské soutěže, který znamená neúměrnou regulaci internetu.

V červenci 2015 byl ovšem zákon o internetové neutralitě přijat bez přílepků o „fast lanes“. Dosavadní snahy některých zákonodárců o zrušení či změnu legislativy byly neúspěšné.
 

Související články