poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na typosquatting

31.3.2016

K zavirování počítače někdy stačí jen překlep a trocha nepozornosti, varuje americký server Endgame. Nepoctivci si v poslední době oblíbili zvláště ománské domény s koncovkou „.om“ a názvem odkazujícím na oblíbené internetové služby jako Netflix či Youtube.

Šiřitelé virů a malware mají při takzvaném typosquattingu jednoduchou práci. Čekají na to, až se některý z uživatelů internetu překlepne a adresu do prohlížeče napíše například jako amazonc.om. Uživatel je pak přesměrován na stránku, která po něm vyžaduje stažení aplikace. Virus či malware se často maskuje za aktualizaci či nejnovější verzi přehrávače Flash či aplikace Adobe Acrobat Reader. Prostřednictvím typosquattingových stránek se šíří zvláště tzv. adware, tedy obtížně odstranitelné programy, které uživatele zahltí reklamou.

Nepoctivci zneužívají převážně ománské domény s koncovkou „.om“, které nápadně připomínají mezinárodní domény „.com“. Internetoví giganti si ománské domény preventivně nezaregistrovali a šiřitelé adware díky tomu získali „překlepové“ domény Amazonu, Netflixu, Youtube či několika významných amerických prodejců automobilů.

Server Endgame internetové uživatele varuje, aby si v podobných případech nic nestahovali, nikam nezadávali své údaje ani na nic neklikali. Rozhodně by si pak měli dvakrát překontrolovat adresu stránky, na níž skončili.
 

Související články