poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Amazon žaluje další poskytovatele falešných recenzí

5.5.2016

Internetový gigant Amazon žaluje provozovatele pěti webových stránek, které slibovaly obchodníkům zajištění pozitivních recenzí za úplatu. Jedná se již o třetí podobnou žalobu od loňského dubna. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Amazon z nelegálních obchodních praktik obvinil provozovatele internetových stránek PaidBookReviews.org, AmazonVerifiedReviews.com, AmazonReviewsStar.com, BuyAmazonReviews.info a ReviewConnections.com. První z žalovaných nabízel recenze pouze v knižním obchodě Amazonu, zbývající čtyři své působení nijak neomezovali.

AmazonVerifiedReviews.com obchodníkům nabízela, jak napovídá i samotný její název, „100% pozitivní a ověřené recenze“, nezmínila však, že se bude jednat o falešné recenze. Své recenzenty přitom podle Amazonu rekrutovala na hackerských stránkách, lákala je na příslib produktu zdarma, pokud na Amazon zkopírují její text pozitivní recenze.

Poslední tři obchodníci s falešnými recenzemi se svými nekalými úmysly netajili a svým klientům vysloveně slibovali „super useful reviews that we made up“ čili „super užitečné recenze, které jsme vytvořili“, jinak řečeno „vycucali si z prstu“.

Kolik si nepoctivci účtovali za fiktivní recenze, to Consumerist uvádí pouze v případě PaidBookReviews.org. Její provozovatelé prodávali pozitivní recenze po balíčcích. Pět recenzí vyšlo klienta na 125 dolarů, sto pak na 2200 dolarů.

Amazon společnosti žaluje za klamavé obchodní praktiky, cybersquatting a neoprávněné používání obchodní značky. Jeho cílem není ani tak přinutit provozovatele k zaplacení pokuty, jako odstranit veškeré služby, které psaní falešných recenzí za úplatu nabízejí.

Jak již bylo řečeno, Amazon bojuje s autory falešných recenzí již delší dobu. Loni v létě například proti klamavým recenzím nasadil algoritmus umělé inteligence, která se sama učí, jak rozeznat falešnou recenzi od pravé. Nepoctivci se ovšem přizpůsobili a naučili se zneužívat různé výjimky v pravidlech Amazonu, například výjimku pro betatestery. Ta umožňuje recenzovat produkty, které ještě nebyly uvedeny na trh a být za recenzi hmotně odměněn, ovšem pouze v případě, pokud je recenze řádně označena. Někteří „betatesteři“ však zvládli za jeden měsíc vyplodit stovky podezřelých recenzí na výrobky, které ještě nebyly uvolněny ani do testovacího provozu.
 

Související články