poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Problémy s mikrotransakcemi má i Amazon

12.5.2016

Společnost Amazon byla odsouzena za to, že v aplikacích, které ve svém obchodě nabízí k prodeji, nechala děti a mladistvé utrácet velké částky za mikrotransakce, i když ji Federal Trade Comission (FTC) přikázala, aby si přestala účtovat neautorizované transakce. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Společnost Amazon čelila žalobě FTC kvůli tomu, že nijak nebránila dětem v utrácení za herní body a vybavení, již jednou, a to v roce 2014. Zatímco si dítě hrálo a nakupovalo, částka za transakce byla automaticky stržena z účtu jeho rodičů. Amazon sice oponoval tím, že pokud bylo zjištěno, že za transakci je zodpovědné dítě, peníze byly rodičům vráceny. To však FTC nestačilo. Amazon tak měl do budoucna zabránit tomu, aby nic netušícím rodičům na konci měsíce přišel tučný účet za mikrotransakce, které neschválili.

Opatření, ke kterému však Amazon sáhl, bylo spíše kosmetického rázu. Nově sice u mikrotransakcí začal vyžadovat zadání hesla u plateb, které byly vyšší než 20 dolarů, menší transakce však probíhaly automaticky a bez jakéhokoliv schválení ze strany rodičů. Na žádost FTC také ve svém e-shopu označil aplikace, které mikrotransakce obsahují. Označení však bylo nedostatečné a zákazníci nebyli o samotných mikrotransakcích, jejich rizicích a způsobu autorizace dostatečně informováni.

Amazon tak musí zpřísnit podmínky pro účtování mikrotransakcí, aplikace které je obsahují, budou muset být označeny výrazněji. Dále pak musí odškodnit poškozené rodiče a příbuzné dětí, jimž byly transakce naúčtovány.

Boj FTC proti nechráněným a neoznačeným mikrotransakcím vrcholil na přelomu let 2014 a 2015. FTC tehdy donutila největší provozovatele ochodů s aplikacemi App Store a Google Play, aby navrátili rodičům platby za neautorizované mikrotransakce. Aplikace s platbami již také nesmějí být označovány jako aplikace zdarma.
 

Související články