poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

S nebezpečnými potravinami se můžeme setkat i v Německu

19.5.2016

Zdá se, že někteří spotřebitelé žijí v domnění, že na západ od nás se nekvalitní, šizené či dokonce nebezpečné potraviny nevyskytují, všechny se totiž vyvážejí do střední a východní Evropy. To však rozhodně není pravda, německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) na svém webu nyní shrnuje nejvýznamnější německé potravinářské kauzy.

Sýry s bakteriemi listeriózy, čokoládové tyčinky s plastovými úlomky nebo pizza s kousky kovu, to všechno si mohli v posledních letech zakoupit spotřebitelé v Německu.

Největší aféra se letos týkala úlomků plastu v čokoládových tyčinkách Mars. Z prodejen muselo být staženo 54 milionů kusů tohoto výrobku, aféra se navíc netýkala jen Německa, ale celé Evropy. Akce vyvolala mezi spotřebiteli velký ohlas a stahované výrobky se výrobci vrací ještě dnes.

Aféra s tyčinkami Mars byla sice největší, zdaleka však ne jedinou. SW upozorňuje například na pizzu a třešňové kompoty, které byly promptně staženy z prodeje po té, co se v nich našly kovové úlomky a střepy.

Ještě větší nebezpečí však představovala kauza sýrů vyrobených pro obchodní řetězec Lidl, které obsahovaly bakterie listerie. Konkrétně se jednalo o limburský sýr a camembert značky Reinhardshof. Tytéž bakterie se na německém trhu objevily i v klíčcích mungo, u kuřat zase hrozila možnost nákazy kampylobakteriemi. Jak uvádí SW, alespoň jednou ročně pociťuje příznaky otravy jídlem přibližně každý čtyřicátý Němec.

V Německu naštěstí dobře funguje portál lebensmittelwarnung.de, kam mohou výrobci, kontroloři i běžní spotřebitelé hlásit problémové potraviny. SW se sice nelíbí, že samotní výrobci se většinou vzniklé kauzy snaží bagatelizovat, kontrola ze strany ostatních subjektů však funguje poměrně spolehlivě.

Nedávno vzbudila pozornost českých spotřebitelů studie české Vysoké školy chemicko-technologické, která porovnávala složení a senzorickou kvalitu českých a německých potravin. Největší rozdíly byly mezi slazenými nápoji, které byly na německém trhu slazeny cukrem, v Česku však obsahovaly glukózovo-fruktózový sirup, české párky i rybí prsty obsahovaly méně masa. Na druhou stranu, výzkumníci uznali, že část výrobků pro český trh je chutnější, týkalo se to například marmelády Schwartau, jogurtu Danone či pomerančového džusu Pfanner.
 

Související články