poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Počítače Lenovo mohou obsahovat nebezpečnou aplikaci

14.6.2016

Některé notebooky a počítače od společnosti Lenovo mají závažnou bezpečnostní trhlinu. Přes předinstalovanou aplikaci Lenovo Accelerator by mohl případný hacker ovládnout celý počítač. Informuje o tom britský server Bitterwallet.

Aplikace Lenovo Accelerator má sloužit k rychlejšímu spouštění aplikací výrobce, nepoctivcům však může posloužit i jinak. Vzhledem k tomu, že program aktualizace stahuje přes nechráněné připojení, pro hackera není problém, aby ji zneužil ke stažení a infiltraci viru, jehož pomocí může uživatelův počítač ovládnout.

Před aplikací varuje i sama společnost Lenovo, uživatelům doporučuje, aby ji okamžitě odinstalovali. Některé servery se zaměřením na techniku, jako třeba české CNEWS, pak doporučují u nově zakoupeného notebooku provést kompletní reinstalaci systému. Spotřebitel se tak zbaví nejen nebezpečné aplikace, ale i dalšího nevyžádaného software, který počítač zpomaluje, tedy takzvaného bloatware.

Nebezpečná aplikace je přítomná pouze u notebooků s předinstalovaným operačním systémem Windows 10, u starších modelů není Accelerator nainstalován.

Nejedná se o první problémy společnosti Lenovo, které se týkají bezpečnostního rizika způsobeného předinstalovaným programem. Na začátku roku 2015 vypukla aféra ohledně programu Superfish Window Shopper, jenž nejenže uživatele špehoval a sbíral jeho data za účelem zasílání reklamy, ale také nahrazoval veškeré bezpečnostní certifikáty svým vlastním. Nový certifikát byl chráněn triviálním heslem, na jehož prolomení hackerům stačila necelá hodina.
 

Související články