poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak ubránit zahrádku před slimáčími nájezdy

28.6.2016

Nejen na českých zahradách již několik týdnů zrají jahody a brzy začne i sezóna zeleniny, slimáci tak mají hody. Rakouská spotřebitelská organizace Verein Für Konsumenteninformation (VKI) radí, jak můžete před plži chránit svou zahrádku.

I když VKI považuje solení slimáků či jejich půlení rýčem za ne zcela ideální, neznamená to, že by zahrádkář měl s invazivními slimáky zacházet v rukavičkách. Místo toho doporučuje spíše protislimáčí granulky s fosforečnanem železitým, které jsou šetrnější a efektivnější.

Se slimáky se ovšem nemusí bojovat jen pomocí chemie. I čeští pěstitelé nejspíše slyšeli o běžci indickém, kachně, která se živí právě slimáky. V Rakousku někteří chovatelé nabízejí i jejich zapůjčění, spotřebitel si také může několik kachen pořídit. Chov běžců však není zcela nenáročný, ne každému se navíc chce chovat na své zahradě hospodářská zvířata.

Další možností je výroba protislimáčích zábran. Podle VKI existují dvě možnosti, jak se slimákům úspěšně bránit. První z nich je použití drátěného pletiva. Plůtek z něj by měl být vysoký alespoň 15 cm s převislým okrajem směrem ven tak, aby ho slimák nemohl překonat. Druhou možností je použití měděné pásky. Vzhledem k tomu, že kvůli reakci slimáčího slizu s mědí dostane žravý plž elektrický šok, i sebemenší měděná překážka je pro něj obtížně překonatelná.

Někteří zahrádkáři zase používají různé pasti. Dobře známé je použití piva. Problém s pivní pastí je však v tom, že je až příliš úspěšná, vůně piva může na spotřebitelovu zahradu stáhnout i slimáky z cizích pozemků. VKI proto doporučuje na slimáky nastražit jinou past, jamku s navlhčenými kočičími granulemi, které jsou pro slimáky podobně neodolatelné, ale méně aromatické. Místo nich je možné použít i bazalku.

Slimáci mají mnoho přirozených nepřátel, nejen importované indické kachny. Slimáčími vajíčky se živí mnozí draví brouci jako třeba střevlíci, ale například i obyčejní zahradní hlemýždi. Dospělé slimáky pak žerou ježci či slepýši. Pokud se však chcete spoléhat na slimáčí predátory, rozhodně byste neměli používat chemické nástrahy.
 

Související články