poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samsung Galaxy Note 7 má potíže s vybuchujícími bateriemi

7.9.2016

Další velký výrobce chytrých mobilních telefonů má potíže. Přístroje Samsung Galaxy Note 7 mají problémy s baterií, která může vybuchnout či způsobit požár. Samsung však namísto toho, aby s vládními regulátory jednotlivých zemí projednal svolání vadných výrobků do servisu, vyhlásil pouze vlastní „program výměny produktu“. Informuje o tom americký server Consumerist.

Nedávno se na pulty obchodů s elektronikou v prvních deseti zemích dostal nový model telefonu od výrobce Samsung. Konkrétně se jednalo o model Galaxy Note 7. Jde o vlajkovou loď Samsungu, po měsíci od uvedení produktu na trh se ovšem objevily závažné potíže. Při nabíjení totiž může použitá baterie vybuchovat či vzplanout. Nahlášených je zatím 35 případů, zástupci Samsungu odhadují, že závada se týká přibližně 24 telefonů z každého milionu vyrobených kusů.

Taková závažná závada by podle serveru Consumerist měla být dostatečným důvodem kontaktovat vládní regulátory a ve spolupráci s nimi stanovit postup při svolávání vadných výrobků do servisu. Samsung však úřady obešel a vyhlásil vlastní „program výměny produktu“, kdy si majitelé potenciálně nebezpečných přístrojů mohou vybrat mezi plnou refundací a novým bezpečným přístrojem a dárkovým poukazem ve výši 25 dolarů.

I když reakce Samsungu byl rychlá, úřadům se nelíbí, jakým způsobem probíhá. U podobných neoficiálních „svolání produktů“ totiž není možné zajistit, aby byli spotřebitelé informováni všemi dostupnými informačními kanály. Také není možné zajistit koordinaci mezi regulátory zemí, které jsou kauzou zasaženy.

Samsung momentálně pozastavil dodávky nového telefonu, zpozdí se i jeho uvedení na trh v České republice. Odborníci, které cituje český server Mobilenet, odhadují, že aféra s vybuchujícími bateriemi může Samsung stát až miliardu dolarů a dominantní postavení na trhu s chytrými telefony s operačním systémem Android.

Consumerist uvádí, že se nejedná zdaleka o první případ, kdy výrobce při stažení vadného produktu obcházel úřady. Podobného jednání se dopustil například výrobce chytrých náramků FitBit, které způsobovaly vyrážku, či nedávno fastfoodový řetězec McDonald’s. Už jeho rozhodnutí přidávat do dětského menu Happy Meal krokoměry vzbuzovalo rozpaky spotřebitelských organizací, poté co se zjistilo, že vyrážku způsobují i ony, řetězec je nechal ze svých restaurací stáhnout.
 

Související články