poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za problémy s dotykovým ovládáním iPhonů může chybějící kovový kryt čipů

8.9.2016

Aféra „touch disease“, při níž iPhonům 6 a 6 plus hromadně selhává dotykové ovládání, má pokračování. Server iFixit zjistil, že na vině je chybějící kovová ochrana čipů, které mají dotykové ovládání na starosti. Na společnost Apple také míří hromadná žaloba od nespokojených zákazníků. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Zprávy o problému s přezdívkou „touch disease“ se poprvé objevily na přelomu srpna a září letošního roku. Těsně před uvedením nového modelu iPhone 7 na trh začaly „šestkovým“ modelům odcházet dotykové obrazovky. Nepomohlo ani jejich nahrazení za nové, problémy se objevují znova.

Do hledáčku si tento případ vzal spotřebitelský a technický server iFixit, jenž odhalil, že závada má příčinu ve dvou čipech, které mají ovládání obrazovky za pomoci dotyku na starosti. Bližší pohled navíc ukázal, že se jedná o významnou konstrukční vadu. V rámci snahy o co nejtenčí nový iPhone se totiž společnost Apple rozhodla odstranit kovové ochrany čipů, jež se osvědčily ve starších modelech. Modely 6 a 6 plus jsou tak méně odolné vůči tlaku či ohýbání.

Nespokojení majitelé nefunkčních telefonů proto na Apple podali hromadnou žalobu, k níž se mohou přidat i další poškození. Cílem žalujících je kromě odškodnění i prodloužení záruky na iPhone 6 a 6 plus.

Žalující strana argumentuje chybějícím ochranným plátem, o jehož absenci ovšem nebyli spotřebitelé dopředu informováni. Vzhledem k tomu, že takto důležitá informace byla zatajena, jednalo se ze strany Apple o klamavé obchodní jednání.

Poškozeným se rovněž nelíbí, jakým způsobem Apple problém s čipy řeší – výměna obrazovek je nedostačující a značkové servisy mají přísně zakázáno do čipů zasahovat. Vzhledem k tomu, že Apple výměnu telefonu za nezávadný nenabízí, jedinou možností pro poškozené tak je obrátit se na neautorizované servisní techniky. Přístup Apple k neautorizovaným opravám je též dobře známý. Svědčí o něm například aféra „error 53“ z letošního jara, kdy vestavěný bezpečnostní prvek odpojoval dotykové odemykání obrazovky u přístrojů, které prošly neautorizovanou opravou.
 

Související články